معرفی نویسنده

علی میرمصطفی

دانشجوی ارشد بیوانفورماتیک(دانشگاه تربیت مدرس)

به سبُکی داستان های شاه و پری: چه چیزی فیلم های "حال خوب کن" را "حال خوب کن" می‌کند؟

به سبُکی داستان های شاه و پری: چه چیزی فیلم های "حال خوب کن" را "حال خوب کن" می‌کند؟

"فیلم‌های حال خوب کن" معمولا توسط منتقدین به دلیل احساساتی بودن و عدم وجود شایستگی‌های عقلی نادیده گرفته می‌شوند. اما محبوبیت این فیلم‌ها در بین تماشاگران که این فیلم‌ها را تنها به خاطر "حال خوب کن" بودنشان می‌بینند، دلایل جذاب‌تری دارد. اکنون برای اولین بار این ژانر فیلم به صورت علمی بررسی شده است. پژوهش جدیدی در انستیتو زیبایی شناسی تجربی موسسه ماکس پلانک بررسی می‌کند که کدام فیلم های حال خوب کن به دید بینندگان جزو نمونه های برتر می‌باشد و چه عواملی خاصیت حال خوب کن بودن را در آن‌ها به‌ وجود می‌آورد.

حدود 450 نفر از آلمان، اتریش، و مناطق آلمانی زبان بلژیک و سوییس در این پژوهش شرکت کردند. پاسخ‌های آنها به کمدی رمانتیک‌هایی اشاره دارد که دارای پتانسیل ویژه‌ای برای بهبود حال درونی هستند. فیلم‌های حال خوب کنی که به صورت معمول به آن‌ها اشاره شد شامل Love Actually، Pretty Woman، Amelie و The Intouchables بود. یافته‌های پژوهش سرنخ‌هایی در رابطه با محتوای و شاخصه‌های فیلم‌های حال خوب کن به ما می‌دهد.

همان طور که رهبر و نویسنده اول پژوهش کیوان سرخوش توضیح می‌دهد، "علاوه بر عناصر طنز و پایان خوش معمول، فیلم‌های حال خوب کن را می توان با الگوهای مشخص و شخصیت‌های تکراری مشخص کرد". "معمولا این الگو‌ها شامل افراد بیرون از جامعه در تلاش برای پیدا کردن عشق حقیقی است، آنها باید خود را ثابت كنند و با شرایط نامساعد مبارزه كنند و سرانجام نقش خود را در جامعه پیدا كنند."

اما ویژگی‌های فیلم‌های حال خوب کن نه تنها با خصوصیات عاشقانه و شوخ طبعی آن‌ها بلکه با لحظات درامی نیز مشخص می‌شود که معمولاً تأثیر عاطفی شدیدی روی بینندگان دارند. در عین حال ، این ویژگی‌ها اغلب در یک فضای افسانه‌ای تعبیه شده‌اند ، که یکی دیگر از جنبه‌های معمولی ژانر است و به سبُکی قابل درک آن کمک می‌کند. مهمتر از همه، مخلوط همه این عناصر را می‌توان سازنده فیلم‌های حال خوب کن دانست.

نتایج این پژوهش در ژورنال Projections منتشر شده است. این مقاله بر این واقعیت تأکید دارد که بسیاری از مردم به طور خاص برای آرامش و بالا بردن روحیه، فیلم‌های حال خوب کن را تماشا می‌کنند. بسیاری از شرکت کنندگان در این تحقیق موافق بودند که اگرچه فیلم‌های حال خوب کن احساساتی هستند ، اما با بی‌سلیقگی ساخته نشده‌‌اند و بیش از هر چیز از لحاظ فنی خوب ساخته شده‌اند. از این لحاظ ، استفاده مثبت بینندگان از این ژانر با دیدگاه عمدتا منفی که منتقدان حرفه‌ای فیلم به آن وارد کرده‌اند ، تفاوت چشمگیری دارد.

منبع:

ScienceDaily

مقاله:

  1. Keyvan Sarkhosh, Winfried Menninghaus. The Feel-Good FilmProjections, 2021; 15 (1): 55 DOI: 10.3167/proj.2021.150104

کلید واژه ها: #حال خوب کن #فیلم #احساسات #ژانر #حس خوب