معرفی نویسنده

پرهام حاجی شفیع

دانشجوی ارشد بیوانفورماتیک (دانشگاه تربیت مدرس)

استفاده از فن‌‌آوری بلاکچین در قوانین کپی رایت

استفاده از فن‌‌آوری بلاکچین در قوانین کپی رایت

دلیل نامیدن این فناوری به بلاکچین به این خاطر است که مانند دفتر حسابداری توزیع شده و غیر متمرکز عمل می کند، که در آن سوابق، بلوک‌هایی هستند که به صورت رمزنگاری به هم متصل می‌شوند. هر بلوک پس از اعتبار سنجی توزیع شده، که بقیه کاربران شبکه در آن شرکت می‌کنند، به صورت رمزنگاری با بلوک قبلی مرتبط می شود و بدین ترتیب واسطه‌های پرهزینه را دور می زند. افزودن بلوک های جدید معمولاً اصلاح یا حذف بلوک های قدیمی را غیرممکن می‌کند، بنابراین از دستکاری اطلاعات جلوگیری می‌شود.

بلاکچین یک فناوری غیر متمرکز است که برای محافظت از امنیت و حریم خصوصی معاملات آنلاین استفاده می‌شود و معمولاً  با ارزهای رمزپایه‌ای مانند بیت کوین همراه است. و می‌تواند در انواع مبادلات دیجیتال اعمال شود. در یک مطالعه جدید، مدیران موسسه IN3، سیستم‌های محافظت از محتوای چندرسانه‌ای مبتنی بر بلاکچین را تجزیه و تحلیل کردند تا آنها را بر اساس ویژگی‌های فنی، تکنیک‌های محافظتی و عملکردشان طبقه‌بندی کنند. این مطالعه اولین تجزیه و تحلیل دقیق از این نوع کاربردها است و چالش‌های فنی و علمی در بهبود اجرای آنها را بررسی می کند.
محققان اذعان داشتند "بلاکچین دارای پتانسیل بسیار خوبی است که می‌تواند به طور گسترده در برنامه‌‌های حفاظت و مدیریت کپی رایت استفاده شود. با این وجود، هنوز بسیاری از موارد وجود دارد که برای ایجاد برنامه‌های کاربردی محافظت از کپی‌ رایت، باید بیشتر مورد پژوهش و تجزیه و تحلیل قرار گیرند. "
مقایسه سیستم‌های محافظت از حق چاپ به منظور رفع نقص‌های احتمالی

 محققان با پژوهش‌های علمی و فنی، 18 سیستم محافظت ازمحتوای چند رسانه‌ای مبتنی بر بلاکچین را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و آنها را به طور سیستماتیک مقایسه کردند. آنها جنبه‌هایی از جمله عمومی یا خصوصی بودن شبکه و تکنیک‌های محافظت دیجیتالی (رمزگذاری یا علامت گذاری دیجیتال) را مورد مطالعه قرار دادند و همچنین عملکرد آن‌ها را از نظر مقیاس پذیری، پتانسیل مقاومت در برابر حملات سایبری، زمان پاسخگویی و ظرفیت ذخیره‌سازی اطلاعات بررسی کردند. یافته های آنها برخی از خلأهای تحقیقاتی را که باید برای پیاده سازی بلاکچین دراین زمینه پر شود، شناسایی کرد. آنها بر کمبودهای عمومی مانند قابلیت همکاری ضعیف به دلیل فقدان استانداردهای جهانی و فقدان مدل برای اثبات اعتبار تأکید کردند. همچنین به موارد غالب در مورد طراحی سیستم‌های محافظت از محتوای چندرسانه‌ای اشاره نمودند. اینها خطوط کلی گسترده ای است که برای بهبود قابلیت استفاده از فناوری بلاکچین در منطقه‌ای با پتانسیل رشد زیاد طراحی شده است، اما موفقیت محققان در آینده به سایر عوامل مرتبط با این فناوری از جمله مقیاس پذیری ، قابلیت اطمینان و از همه مهمتر اعتماد و پذیرش بازار بستگی دارد که پیش‌بینی آنها با اطلاعات کنونی بسیار دشوار است.


منبع :

https://techxplore.com/news/2021-02-blockchain-based-copyright.html

کلید واژه ها: ##بلاکچین ##blockchain ##محتوای_چند_رسانه_ای ##امنیت ##بیوانفورماتیک

telegram