معرفی نویسنده

پرهام حاجی شفیع

دانشجوی ارشد بیوانفورماتیک (دانشگاه تربیت مدرس)

استفاده از هوش مصنوعی در مراقبت های بهداشتی و پزشکی

استفاده از هوش مصنوعی در مراقبت های بهداشتی و پزشکی

هوش مصنوعی (AI) معمولاً با توانایی ماشین، درانجام وظایفی که با ذهن انسان مرتبط است شناخته می‌شود. با این حال، آنچه برای عموم ناشناخته است نحوه استفاده ازهوش مصنوعی در صنایع خاص مانند مراقبت های بهداشتی است. استفاده از هوش مصنوعی در سال های اخیر در بهداشت و درمان گسترده‌تر شده و انتظار می رود در سال‌های آینده بخش جدایی ناپذیری از بهداشت و درمان باشد. مجله Business Insider Intelligence گزارش داد که پیش بینی می شود هزینه های AI در مراقبت های بهداشتی تا سال  2023 سالانه 48 درصد رشد کند.

هوش مصنوعی در بهداشت و درمان چیست؟

یادگیری ماشین، توانایی ارائه پشتیبانی و تصمیم گیری بالینی مبتنی بر داده، به پزشکان و پرستاران را دارد و راه را برای افزایش پتانسیل درآمدهای بیمارستان هموار می کند. یادگیری ماشین، زیرمجموعه‌ای از هوش مصنوعی است که برای شناسایی الگوها طراحی شده است و از آنها در طراحی الگوریتم برای ارائه راهکار و پیشنهاد به ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی استفاده می کند. هوش مصنوعی می‌تواند با تقویت داروی پیشگیری و کشف داروی جدید، مراقبت های بهداشتی را بهبود بخشد. دو نمونه از تأثیر AI بر مراقبت‌های بهداشتی شامل این موارد است:

توانایی IBM Watson در تعیین دقیق درمان برای بیماران سرطانی و برنامه Google Cloud's Healthcare  که جمع آوری، ذخیره و دسترسی به داده ها را برای سازمان های بهداشتی آسان می کند. طبق گزارشات ارائه شده محققان مرکز جامع سرطان دانشگاه کارولینای شمالی Lineberger از محصول Genomic IBM Watson برای شناسایی درمان ‌هاي خاص برای بیش از 1000 بیمار استفاده کردند. این محصول برای تعیین گزینه های درمانی برای افراد مبتلا به تومور که ناهنجاری های ژنتیکی دارند، تجزیه و تحلیل داده‌های کلان را انجام می‌دهد.
به طور مقایسه ای، رابط برنامه‌نویسی (API) سیستم جامع Google Cloud Healthcare  شامل پیشنهادات بالینی و سایر راه حل های AI است که به پزشکان کمک می کند تا با آگاهی بیشتر تصمیمات بالینی را در مورد بیماران بگیرند. هوش مصنوعی مورد استفاده در Google Cloud از طریق یادگیری ماشین، اطلاعات مربوط به سوابق الکترونیکی سلامت کاربران را ذخیره کرده و با توجه به اطلاعات وسیع از نمونه های پیشین و تجزیه و تحلیل آنها بینشی عمیق از وضعیت فعلی بیمار و احتمال رخدادهای بعدی در درمان بیماری ارائه می دهد. شرکت گوگل با دانشگاه كالیفرنیا، دانشگاه استنفورد و دانشگاه شیكاگو برای تولید یك سیستم هوش مصنوعی كه نتایج ویزیت های بیمارستان را پیش بینی می كند همکاری کرده و خروجی این تلاش به عنوان روشی برای جلوگیری از بستری مجدد و کوتاه شدن مدت زمان نگهداری بیماران در بیمارستان ها عمل می کند.
مزایا ، مشکلات ، خطرات و اخلاق AI در بهداشت و درمان  
ادغام هوش مصنوعی در اکوسیستم مراقبت های بهداشتی مزایای زیادی از جمله وظیفه تجزیه و تحلیل مجموعه داده‌های حجيم بیماران برای ارائه سریعتر و بهتر خدمات درمانی با هزینه کمتر را دارد.  طبق گزارش Business Insider Intelligence سی درصد هزینه های مراقبت های بهداشتی با کارهای اداری مرتبط است. هوش مصنوعی می‌تواند برخی از این وظایف را به صورت خودکار انجام دهد. از جمله این کارها می‌توان به کنترل پوشش بیمه ای، پیگیری صورت حساب های پرداخت نشده و نگهداری سوابق اشاره کرد که این امور می تواند حجم کاری متخصصان مراقبت های بهداشتی را کاهش دهد و در نهایت باعث صرفه جویی در هزینه مراکز درمانی شود. همچنین مدلهای پیش بینی کننده در هوش مصنوعی با استفاده از داده‌های بزرگ که در اختیار موسسات است می تواند پیش بینی نسبتا دقیقی از شرایط بیمار در آینده ارائه کند. در واقع این سیستم با استفاده از دستیابی سریع به پیشینه بیمار و بیماران مشابه به پزشکان کمک می کند تا زمینه‌های اصلی مراقبت از بیمار را که نیاز به بهبود دارد کشف کنند. ابزارها و نرم‌افزاری که از هوش مصنوعی استفاده می کنند، مانند FitBits و ساعت های هوشمند، می توانند داده‌ها دریافتی از بدن بیماررا تجزیه و تحلیل کرده تا به کاربران و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی در مورد مشکلات و خطرهای احتمالی سلامتی هشدار دهند تا در نهایت ویزیت و معاینه های بالینی غیرضروری در بیمارستان ها کاهش یابد.
همانند همه محصولات مبتنی برهوش مصنوعی، این پیشرفت های فن‌آوری و مراقبت های بهداشتی بر اساس داده هایی است که بشرارائه می‌دهد، بدین معنی که مجموعه داده های دریافتی از بیماران ممکن است حاوی سوگیری (Bias) ناخودآگاه باشد. تجارب قبلی نشان داده است که احتمال سوگیری یا اصطلاحا داده‌های نویز در یادگیری ماشین وجود دارد که می تواند یافته های هوش مصنوعی را تحت تأثیر قراردهد و اثرات کاهنده ای در دقت پیش بینی ماشین داشته باشد. به همین دلیل در بازارهای مراقبت‌های بهداشتی ودرمانی، ایجاد قوانین اخلاقی جدید برای رسیدگی و جلوگیری از سوگیری در مورد AI بسیار مهم است.

منبع :

https://www.businessinsider.com/artificial-intelligence-healthcare

 

کلید واژه ها: ##هوش_مصنوعي ##IBM_WATSON ##ماشين_لرنينگ ##بیوانفورماتیک ##بهداشت_و_درمان

telegram