معرفی نویسنده

غزاله فهیمیان

دانش آموخته ارشد بیوفیزیک (دانشگاه تربیت مدرس)

تولید سریع حافظه دیرپای سلول B نسبت به پروتئین های نوکلئوکپسید و SARS-CoV-2 spike در دوران ابتلا به

تولید سریع حافظه دیرپای سلول B نسبت به پروتئین های نوکلئوکپسید و SARS-CoV-2 spike در دوران ابتلا به

تولید سریع حافظه دیرپای سلول B نسبت به پروتئین های نوکلئوکپسید  و SARS-CoV-2 spike در دوران ابتلا به COVID-19  و دوره نقاهت

 

پژوهش‌های پیشین، مطالعاتی در مورد مدت زمان پایداری سیستم ایمنی در برابر کرونا ویروس آغاز کردند زیرا بررسی‌ها نشان داده بود که سطح پادتن بیماران در چند ماه نخست پس از بیماری افت می‌کند.
اکنون پژوهشگران استرالیایی برای نخستین بار در مطالعات خود نشان دادند که شاید نجات‌یافتگان کووید-19 بتوانند برای پیشگیری از عفونت مجدد تا حداقل 8 ماه به سیستم ایمنی خود اطمینان کنند. این داده‌های جدید قادر است نگرانی‌های دیگری که در مورد توانایی واکسن‌های تازه تولید شده در ایجاد محافظت برای بلند مدت وجود دارد را برطرف کنند.

Menno van zelm و همکاران، 25 بیمار مبتلا به کووید-19 را مورد بررسی قرار دادند و نمونه خون آن‌ها را از ابتدای دوره عفونت تا 242 روز بعد از تشخیص جمع‌آوری کردند و حدود دو هفته پس از عفونت، افت پادتن را مشاهده کردند. آن‌ها با استفاده از روش flow cytometry نشان دادند که بیماران، سلول‌های B حافظه را که پادتن تولید می‌کنند، در خون خود دارند که این سلول‌ها،  پروتئین spike کرونا ویروس را به طور ویژه هدف قرار می‌دهند.

سلول‌های B مشاهده شده، حداقل هشت ماه ماندگاری داشته و این نشان می‌دهد که طی این دوره و احتمالا بیشتر از آن، از بیماران در برابر عفونت مجدد محافظت می‌شوند. درنتیجه، بیماران مبتلا به کووید-19، ایمنی لازم را پیدا کرده و امید حقیقی در رابطه با محافظت بلند مدت از طریق واکسن را محقق می‌سازد.

لینک مقاله: https://immunology.sciencemag.org/content/5/54/eabf8891/

کلید واژه ها: #کووید-19 #سلول B #سیستم ایمنی #کدکول #بیوانفورماتیک

telegram