معرفی نویسنده

سارا فیاض زاده

دانشجوی دکترا بیوفیزیک(دانشگاه تربیت مدرس)

واکسن بسیار قوی COVID-19 توسط کامپیوتر طراحی شد

واکسن بسیار قوی COVID-19 توسط کامپیوتر طراحی شد

💉 واکسن بسیار قوی COVID-19 توسط کامپیوتر طراحی شد: واکسن نانوذره‌ای جدید باعث تحریک سطوح بالای آنتی‌بادی‌های محافظت‌کننده می‌شود

🛑 برای متوقف کردن همه‌گیری که در حال حاضر گرفتار آن هستیم به یک واکسن ايمن، موثر و مقیاس‌پذیر نیاز است.

📄 در مقاله‌ای که به تازگی در مجله‌ی cell چاپ شده، به توصیف یک نانوذره‌ی پروتئینی، خودآرا و ایمنی‌زا با طراحی ساختار محور پرداخته شده است. این واکسن نانوذره‌ای جدید 10 برابر آنتی‌بادی بیشتری نسبت به افراد بهبود یافته از این بیماری، در بدن موش تولید کرده است.

🧪 واکسن کاندید جدید که توسط محققان دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه واشنگتون در سیاتل طراحی شده است، برای گذراندن مراحل بالینی به دو شرکت داروسازی سپرده شده است.

🦠 در مقایسه با واکسن‌های بر پایه‌ی spike محلول (که عموما واکسن‌های کاندید فعلی بر این پایه هستند)، واکسن نانوذره‌ای جدید، حتی با استفاده از 5 برابر دوز کمتر، 10 برابر آنتی‌بادی خنثی‌کننده‌ی بیشتری در موش ایجاد می‌کرد. داده‌ها همچنین نشان دهنده‌ی پاسخ قوی سلول‌های B پس از واکسیناسیون بود که می‌تواند برای ایجاد خاطره‌ی ایمنی و اثر طولانی مدت واکسن مهم باشد. با تزریق واکسن به یک نخستی‌ بجز انسان، این واکسن نانوذره‌ای باعث تولید آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده‌ای می‌شود که مکان‌های مختلفی از پروتئین spike را هدف قرار می‌دهد.  از آنجاییکه پروتئین spike ویروس کرونا بخشی از مکانیسم بیماری‌زایی آن محسوب می‌شوند، محققان معتقدند که ویژگی این واکسن می‌تواند محافظت در برابر سویه‌های جهش‌یافته را نیز تضمین نماید. ساختار مولکولی این واکسن ساختار مولکولی ویروس را تقلید می‌کند که همین می‌تواند عامل قابلیت بالای آن تحریک سیستم ایمنی باشد.
به گفته‌ی King، مبدع تکنولوژی طراحی محاسباتی واکسن انستیتوی طراحی پروتئین، قدرت، پایداری و قابلیت ساخت، این واکسن کاندید را از سایر واکسن‌های در حال بررسی متمایز می‌کند و آن‌ها امیدوارند که این واکسن نانوذره‌ای به مبارزه علیه این همه‌گیری که آسیب‌های فراوانی را به وجود آورده، کمک کند.

🔝 صدها واکسن برای COVID-19 در سرتاسر جهان در حال توسعه هستند. بسیاری از آن‌ها نیازمند استفاده در دوزهای بالا هستند، فرآیند ساخت مشکلی دارند و حمل و نقل و نگه‌داری سختی را می‌طلبند. در این شرایط یک واکسن فوق قوی که ایمن باشد، در دوز پایین موثر واقع شود، تولید آن آسان باشد و خارج از خنک‌کننده‌ها پایدار بماند، می‌تواند واکسیناسیون را در سرتاسر دنیا امکان‌پذیر نماید.

🤝 واکسن کاندید این تحقیق از سوی دانشگاه واشنگتون در طول همه‌گیری غیر انحصاری و دارای حق امتیاز آزاد اعلام شده است. شرکت دارای حق امتیاز Icosavax که یک شرکت بیوتکنولوژی در سیاتل است، در حال حاضر در حال توسعه‌ی مطالعات برای دریافت مجوزها از سازمان غذا و داروی ایالات متحده است. شرکت دارای حق امتیاز دیگر، SK bioscience کره‌ی جنوبی نیز در حال پیشبرد مطالعات برای دریافت حمایت‌های بالینی و پیشرفته‌تر است.

منبع خبر:

https://scitechdaily.com/ultrapotent-covid-19-vaccine-designed-via-computer-innovative-nanoparticle-vaccine-spurs-extremely-high-levels-of-protective-antibodies/

منبع مقاله:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0092867420314501

کلید واژه ها: #covid-19 #SARS-CoV2 #vaccine #codecool #bioinformatics