معرفی نویسنده

سارا فیاض زاده

دانشجوی دکترا بیوفیزیک(دانشگاه تربیت مدرس)

کامپیوتری که قادر است افکار شما را با استفاده از سیگنال‌های مغزی پیش‌بینی کند

کامپیوتری که قادر است افکار شما را با استفاده از سیگنال‌های مغزی پیش‌بینی کند

محققان دانشگاه هلسینکی موفق به توسعه‌ی تکنیکی شدند که در آن یک کامپیوتر قادر است با رصد سیگنال‌های مغز انسان، ادراک بصری فرد را مدلسازی کند. این به این معنی است که کامپیوتر تلاش می‌کند چیزی که انسان به آن فکر می‌کند را تصور کند. نتیجه‌ی این تصویرسازی این است که کامپیوتر قادر خواهد بود اطلاعات جدیدی، مانند تصاویر تخیلی که هیچگاه دیده نشده‌اند را ایجاد کند. این تکنیک می‌تواند در روانشانسی، علوم اعصاب شناختی مورد استفاده قرار گیرد و راه مناسبی برای افزایش خلاقیت فردی باشد.

این اولین مطالعه‌ای است که ادراک کامپیوتری از اطلاعات و سیگنال‌های مغزی به صورت همزمان با استفاده از روش‌های هوش مصنوعی مدلسازی می‌شود.

در این تحقیق، تصاویری منطبق با تصویری که شرکت‌کننده‌ها بر آن تمرکز کرده بودند، از طریق برهمکنش پاسخ‌های مغز انسان و شبکه عصبی مولد ساخته شد.

محققان این روش را مدلسازی انطباق عصبی مولد نامیدند. در این تحقیق 31 داوطلب برای ارزیابی و اعتبارسنجی این روش شرکت کردند. در این روش به شرکت‌کنندگان تصویر صدها فرد مختلف که توسط هوش مصنوعی تولید شده بود نشان داده شد و این در حالی بود که اطلاعات الکتروسفالوگرام آن‌ها پیوسته در حال ثبت شدن بود. از فرد مورد آزمایش خواسته شد تا روی ویژگی‌ خاصی، مثل لبخند زدن فرد داخل تصویر یا مسن بودن او، تمرکز کنند. پس از آن الکتروسفالوگرام این افراد درحالی که به تصاویری که به سرعت از دید آن‌ها می‌گذشت نگاه می‌کردند، به شبکه عصبی مصنوعی داده شد، تا استنباط کند که آیا تصویری که با سوژه مورد نظر مطابقت دارد، توسط مغز شناسایی شده یا خیر. براساس این اطلاعات شبکه عصبی مصنوعی تخمینی از اینکه فرد چه تصویری را در نظر دارد، پیدا می‌کنند. در نهایت، تصاویر تولید شده توسط کامپیوتر به وسیله‌ی شرکت‌کننده‌ها اعتبارسنجی می‌شوند. مشخص شد که این تصاویر تقریبا به طورکامل با ویژگی‌هایی که شرکت‌کننده‌ها به آن فکر کرده بودند، همخوانی دارد. صحت این آزمایش 83 درصد گزارش شده است.

به گفته‌ی تووکا روتسالو، عضو تیم تحقیقاتی و دانشیار دانشگاه کپنهاگ دانمارک، این تکنیک پاسخ‌های عصبی انسان را با توانایی کامپیوتر در تولید اطلاعات جدید تلفیق می‌کند. در این آزمایش تنها از شرکت‌کننده‌ها خواسته می‌شود تا به تصاویر ساخته شده توسط کامپیوتر نگاه کنند. کامپیوتر هم تصاویر نشان داده شده و واکنش انسان به آن تصاویر را از طریق پاسخ‌های مغزی مدلسازی می‌کند و از این طریق می‌تواند تصاویر کاملا جدیدی مطابق با تفکر کاربر ایجاد کند. ساخت تصویر تنها نمونه‌ای از قابلیت‌های این تکنیک است. مزیت کاربردی دیگر این پژوهش افزایش خلاقیت انسان است. به گفته‌ی روتسالو اگر بخواهید طرحی بکشید ولی توانایی آن را نداشته باشید. ممکن است کامپیوتر به شما برای رسیدن به هدفتان کمک شایانی کند. می‌تواند با چیزی که شما بر آن تمرکز کرده‌اید، پیش‌بینی کند چه چیزی را می‌خواهید بسازید.

محققان همچنین معتقدند که این تکنیک می‌تواند برای فهم ادراک و فرایندهای ذهنی مورد استفاده قرار گیرد و پیش‌بینی مناسبی از فرایندهای اجتماعی، شناختی و عاطفی فراهم کند.

منبع:

https://scitechdaily.com/this-computer-predicts-your-thoughts-creating-images-based-on-your-brain-signals/

کلید واژه ها: #AI #neural network #neuroscience #bioinformatics #codecool

telegram