معرفی نویسنده

کریم رحیمیان

دانشجوی ارشد رشته بیوانفورماتیک( دانشگاه تربیت مدرس)

محاسبات لبه‌ای (edge computing) چیست؟

محاسبات لبه‌ای (edge computing) چیست؟

مقدار داده‌های تولید شده توسط سنسورها، دوربین­ها و دیگر دستگاه­ها در زمینه اینترنت اشیا (internet of things) در چند سال گذشته به شکل چشم گیری افزایش پیدا کرده است.  ارسال و انتقال این حجم از داده­های تولید شده می­تواند چالش مهمی برای پهنای باند شبکه و تاخیر در زمان ارتباطات در محاسبات ابری ایجاد نماید، چرا که تمامی داده­های تولید شده باید به سمت فضای ابری انتقال داده شود و در آنجا عملیات تحلیل برروی داده­ها صورت گیرد و نتایج بازنمایی شود.

برای فائق آمدن بر چالش فوق از نوآوری جدید به نام محاسبات لبه­ای استفاده می­شود که به گفته سایت WILEY یکی از 25 تکنولوژی درآمدزا جهان در سده جاری خواهد بود. در این روش به جای اینکه کل محاسبات در فضای ابری انجام پذیرد قسمتی از پردازش‌ها برروی دستگاه‌هایی که نزدیک به فضای ابری هستند انجام می‌شوند و به نوعی ویژگی‌های مهم از داده استخراج شده و این ویژگی‌ها به سمت فضای ابری منتقل می‌شوند تا ذخیره شوند و تحلیل‌های نهایی برروی آنها انجام شود. این کار باعث می‌شود تا علاوه بر حفظ جامعیت داده‌ها در فضای ابری بار محاسباتی و پنهای باد فضای ابری به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کند.

از جمله مهمترین کاربرد محاسبات لبه‌ای می‌توان به اینترنت اشیا، خودروهای خودران و یا بینایی رایانه اشاره کرد. برای نمونه می‌توان به یک فروشگاه خرده فروشی با مجموعه‌ای از دوربین‌های امنیتی فعال اشاره کرد که در آن تصاویر کیلومترها دورتر به فضای ابری ارسال و در آنجا ذخیره می‌شود. با استفاده از محاسبات لبه‌ای واحد پردازش می‌تواند در مورد اینکه کلیپی ذخیره شود و یا نشود تصمیم گیری کند و در صورت نیاز آن را به سمت فضای ابری ارسال کند. این کار باعث کاهش ترافیک فضای ابری استفاده شده برای فروشگاه می‌شود.

https://www.wiley.com/en-us/Fog+and+Edge+Computing%3A+Principles+and+Paradigms-p-9781119524984

https://www.forbes.com/sites/forbesbusinessdevelopmentcouncil/2020/09/30/edge-computing-where-the-action-is-and-how-to-implement-it/#2288c7c830f2

 

کلید واژه ها: #فضای ابری #ذخیره سازی داده #پردازش تصویر #بیوانفورماتیک #کدکول

telegram