معرفی نویسنده

مریم رفیعی پور

دانشجوی ارشد رشته بیوانفورماتیک( دانشگاه تربیت مدرس)

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین می‌توانند بررسی‌ مقالات علمی را افزایش دهند

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین می‌توانند بررسی‌ مقالات علمی را افزایش دهند

از زمانی که بیماری همه‌گیری COVID-19 جهان را فرا گرفته است، محققان هر هفته صدها مقاله منتشر می‌کنند که بسیاری از آن‌ها مورد بررسی دقیق قرار نگرفته‌اند.

در برخی موارد، تحقیقات با اعتبار کم، سیاست عمومی را تحت تأثیر قرار داده‌است، به طور مثال یک تیم فرانسوی گزارش داد بیماران COVID با ترکیبی از هیدروکسی کلروکین و آزیترومایسین بهبود یافته‌اند. این ادعا به طور گسترده تبلیغ شد و پزشکان آمریکایی با مجوز استفاده اضطراری این داروها را برای بیماران تجویز کردند. تحقیقات بیشتر روی تعداد بیشتری از بیماران، تردیدهای جدی در مورد این ادعا ایجاد کرده‌است.

هر هفته اطلاعات زیادی در مورد COVID منتشر می‌شود، در این وضعیت محققان، پزشکان و سیاست گذاران چگونه می توانند بهترین تصمیم را بگیرند؟

در گزارشی که این هفته در Nature Biotechnology منتشر شد، محققانی از دانشگاه New Mexico، اظهار داشتند که هوش مصنوعی و یادگیری ماشین توانایی کمک به محققان را دارد تا کمک کنید تا مقالات باارزش را از مقالات کم ارزش تشخیص دهد.

نیاز فوری به پیدا کردن واکسن و ابداع روش‌های درمانی موثر برای ویروس کرونا باعث شده‌است بسیاری از محققان نسخه اولیه کار خود را بدون داوری‌های همیشگی منتشر کنند. انتشار این یافته‌ها انتشار سریع یافته‌های جدید می‌شود. مشکل زمانی به وجود می‌آید که ادعاها در مورد داروی خاصی بدون آزمایشات تایید شده منتشر ‌شود، که منجر به هدر رفتن وقت و هزینه می‌شود.

به گفته نویسندگان این مقاله، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین می‌توانند از قدرت محاسبات گسترده برای بررسی بسیاری از ادعاهای مطرح شده در یک مقاله تحقیقاتی استفاده کنند. آن‌ها معتقدند اگرچه این ابزارها به طور کامل توسعه نیافته‌اند، اما محققان در حال توسعه و نزدیک شدن به ساختن سیستمی هستند که به صورت خودکار تعداد زیادی از مجلات و نشریات را بررسی کند. استخراج متن، روشی که د آن رایانه میلیون‌ها متن را جستجو می‌کند و به دنبال الگوهای مشخصی می‌گردد، تاکنون موفق بوده‌است و پیشرفت در این زمینه ممکن است.  

منبع: https://www.sciencedaily.com/releases/2020/09/200915105938.htm

لینک مقاله: https://www.nature.com/articles/s41587-020-0686-x

 

کلید واژه ها: #هوش مصنوعی #یادگیری ماشین #استخراج متن #بررسی مقالات #بیوانفورماتیک

telegram