معرفی نویسنده

سارا فیاض زاده

دانشجوی دکترا بیوفیزیک(دانشگاه تربیت مدرس)

تولید ماسک جدید دارای فیلتر تیتانات با قابلیت از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها مثل ویروس کرونا جدید

تولید ماسک جدید دارای فیلتر تیتانات با قابلیت از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها مثل ویروس کرونا جدید

در ماه‌های اخیر که شیوع COVID-19 موجب بحران بی‌سابقه‌ای در جهان شده است، لزوم استفاده از وسایل حفاظت شخصی، وجود سطوح و محیط عاری از آلودگی بیش از پیش احساس می‌شود و ضرورت استفاده از ماسک‌ دیگر برکسی پوشیده نیست. اما گسترش استفاده از ماسک‌های یکبار مصرف که از میکروفیبرهای پلاستیکی ساخته می‌شوند، خالی از اشکال نیست. به گفته‌ی فورو رهبر تیم تحقیقاتی EPFL لوزان سوئیس، ماسک‌های استفاده شده در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در سطل‌های مخصوص قرار می‌گیرند و با دقت جا به جا و دفع می‌شوند اما در محیط خارج از بیمارستان و در زندگی روزمره این ماسک‌ها در سطل‌های زباله‌ی بدون درپوش انداخته می‌شوند یا حتی در خیابان‌ها رها می‌شوند که این خود می‌تواند به منبع جدید آلودگی بدل شود، همچنین آثار مخرب زیست محیطی حاصل از دفع ماسک‌های یکبار مصرف که از لایه‌های میکروفیبر پلاستیکی پلی‌پروپیلن ساخته شده‌اند را نمی‌توان نادیده گرفت. علاوه بر آن ماسک‌های مورد استفاده کنونی فقط باعث به دام افتادن پاتوژن‌ها می‌شوند اما آن‌ها را نابود نمی‌کنند.

بنابراین تیم تحقیقاتی EPFL، در جهت حل این مشکلات، غشایی از نانوسیم‌های تیتانیوم اکسید را تولید کردند که در ظاهر به همان فیلترهای کاغذی شباهت دارد اما دارای خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی است.

این فیلتر قابلیت جذب رطوبت بالایی دارد و تیتانیوم اکسید موجود در این فیلتر، با دارا بودن خواص فوتوکاتالیتیک، در معرض پرتو فرابنفش، رطوبت موجود را به عوامل اکسیدکننده مثل پراکسیدهیدروژن تبدیل می‌کند که قادر است پاتوژن‌ها را از بین ببرد. در فرایند تولید ماسک با فیلتر نانوسیم تیتانیت، این نانوسیم‌ها کلسینه می‌شوند (calcining) تا پایدار شود و مانع از استنشاق نانوذرات به وسیله‌ی کاربر گردد. این ماسک قابلیت استریل شدن و استفاده مجدد تا هزاران بار را خواهد داشت، که باعث کاهش تولید زباله‌ی حاصل از دور ریختن ماسک‌های جراحی یکبار مصرف نیز می‌شود. به گفته‌ی نویسنده‌ی این مقاله، این فیلتر علاوه بر تولید ماسک، در تولید وسایل تهویه و تصفیه هوا نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

نتایج حاصل از این تحقیق در مجله‌ی Advanced Functional Material به چاپ رسیده است. بر پایه نتایج حاصل از آزمایش‌های انجام شده، محققان این پژوهش ادعا می‌کنند این فیلتر قادر خواهد بود طیف وسیعی از باکتری‌ها و ویروس‌ها شامل SARS-CoV2 را از بین ببرد.

هم اکنون شرکت استارت آپ Swoxid کار خود را برای تولید این محصول در مقیاس انبوه آغاز کرده است.

منبع:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/adfm.202004615

https://scitechdaily.com/titanate-nanowire-mask-filter-can-kill-bacteria-and-viruses-including-sars-cov-2-covid-19/

کلید واژه ها: #mask #SARS-CoV2 #COVID-19 #bioinformatics #codecool