معرفی نویسنده

غزاله فهیمیان

دانش آموخته ارشد بیوفیزیک (دانشگاه تربیت مدرس)

ردمسیویر چیست و چگونه ساخته شد؟

ردمسیویر چیست و چگونه ساخته شد؟

🔴 رمدسیویر چیست و چگونه ساخته شد؟

این دارو، یک داروی آزمایشی آنتی‌ویروس است که بوسیله شرکت دارو سازی آمریکایی «گیلیاد ساینس» در آغاز روند درمان بیماری ایبولا ساخته شد.

رمدسیویر که در سال 2015 ساخته شد، نتایج امیدوارکننده‌ای در آزمایش بروی حیوانات نشان داد و در مرحله بعد در کنگو مورد استفاده قرار گرفت اما در نهایت، در درمان موثر بیماری ایبولا شکست خورد.

میزان اثر بخشی این دارو بر کرونا؟

بر اساس اسنتیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های مسری، نتایج بالینی مصرف رمدسیویر درمورد بیش از هزار بیمار مبتلا به کووید 19 که از مشکلات تنفسی شدید رنج می‌بردند، به میزان 31% سریع‌تر از دیگر بیمارانی که شبه دارو مصرف کردند، بهبود یافته‌اند.

بیتس در عین حال هشدار داد که رمدسیویر صرفا بروی بیماران کهن سال بستری در بیمارستان‌ها و کسانی که دچار مشکلات دستگاه حاد تنفسی یا مشکلات پزشکی قبلی بودند، نتایج مثبت داشته است. او گفت: این دارو نجات‌بخش است اما قوانین بازی را عوض نمی‌کند.آزمایش‌های بالینی نشان داد، میزان بهبود بین 4 تا 10 در صد درمیان بیمارانی بوده است که بشدت بیمار بودند.

چگونگی کار رمدسیویر

به گزارش فرانس‌پرس، رمدسیویر به این شکل عمل می‌کند که نحوه کار ادونوزین را شبیه‌سازی می‌کند که یکی از 4 عنصر قلیایی تشکیل دهنده «آر ان ای» است. زمانیکه ژن‌های ویروس کرونا به جای ترکیب با ادونوزین با رمدسیویر ترکیب شوند، دیگر قادر به تکثیر نخواهند بود.

بیتس توضیح داد: رمدسیویر با ورود در ترکیب «آر ان ای» ویروس کرونا ، باعث از میان رفتن آن پیش از تکثیر شدن می‌شود.

بر اساس تازه‌ترین پژوهش انتشار یافته از سوی شرکت گیلیاد ساینس، شایع‌ترین تاثیر منفی استفاده از رمدسیویر، استفراغ و توقف حاد تنفسی است و در 7 % از بیماران، افزایش آنزیم‌های کبد مشاهده شده است.

پزشکان تاکید دارند که هنوز باید تحقیق در مورد کارآمدی رمدسیویر انجام شود؛ هر چند برخی از پزشکان از نتایج بدست آمده رضایت داشته و ان را بسترساز مناسبی برای درمان‌های مطلوب‌تر در نظر گرفته‌اند.
لینک مقاله: https://www.nih.gov/news-events/news-releases/nih-clinical-trial-shows-remdesivir-accelerates-recovery-advanced-covid-19

کلید واژه ها: #ردمسیویر #کرونا #دارو #آنتی_ویروس #