معرفی نویسنده

غزاله فهیمیان

دانش آموخته ارشد بیوفیزیک (دانشگاه تربیت مدرس)

SARS-COV2 رقیب سرسخت سیستم ایمنی

SARS-COV2 رقیب سرسخت سیستم ایمنی

SARS-COV2 یک رقیب سرسخت برای سیستم ایمنی

تقریبا 30 نوع کروناویروس وجود دارند که می‌توانند انسان‌ها و حیوانات را آلوده کنند و عوارض آن‌ها بر روی سیستم تنفسی انسان و حیوانات مشترک است. با این وجود کرونا ویروس در حیوانات با ظهور برخی علائم مانند اسهال، آماس مغزی-نخاعی[1]، التهاب صفاقی[2] و هپاتیت مرتبط است. تا پیش از شناخته شدن SARS-CoV1 و MERS-CoV در جهان، ویروس‌های این خانواده عمدتا عامل بروز سرماخوردگی‌های خفیف و یا عفونت‌های مربوط به مجاری تنفسی بودند. از طرفی SARS-CoV1 و MERS-CoV اپیدمی‌هایی را به ترتیب در سال‌های 2002 و 2012 ایجاد کردند. عفونت حاصل از SARS-CoV می‌تواند منجر به ذات الریه، نارسایی کلیوی، و حتی مرگ شود که در پی این موضوع، کروناویروس‌ها تبدیل به یک نگرانی جهانی شده‌اند. کرونا ویروس جدید که COVID-19 نیز نام گرفته است با قدرت بازگشته و به دلیل قدرت انتقال سریع و گسترده‌اش به یک نگرانی جدی تبدیل شده است.

COVID-19 احتمالا حاصل یک Zoonotic Spillover است. Zoonotic Spillover، همچنین با نام انتقال از حیوان به انسان هم شناخته شده است، به فرآیندی اطلاق می‌شود که که در آن یک پاتوژن از یک موجود غیر از انسان به انسان منتقل می‌شود. این اتفاق نتیجه‌ی فرآیندهای پیوسته از تغییرات یک پاتوژن غیر انسانی است تا تبدیل به یک پاتوژن حیوانی شود که می‌تواند انسان را آلوده کند.

در ادامه این در مقاله راجع به شباهت‌های موجود میان SARS-COV2 و SARS-COV1 صحبت می‌شود و سپس به سیستم ایمنی منحصر به فرد خفاش به عنوان میزبان اصلی انتقال COVID-19 پرداخته می‌شود. خفاش‌ها نه تنها می‌توانند پاسخ اینترفرون نوع 1 را تنظیم کنند، بلکه در عین حال با اتخاذ استراتژی‌های منحصر به فرد می‌توانند فرآیندهای التهابی القا شده به واسطه ویروس را به حداقل برساند. در ادامه این مقاله راجع به ایمونوپاتوژنی شیوع کروناویروس صحبت می‌کند و بیان می‌کند که SARA-CoV1، MERS و COVID-19 همگی از خانواده Coronaviridae و از جنس بتا هستند که همگی در خفاش یافت می‌شوند. و در نهایت راجع به درس‌هایی که می‌توان از SARS-CoV1 آموخت بحث شده است و همچنین نگاه کوتاهی به واکسن COVID-19 و چرایی سرسخت بودن این ویروس به عنوان رقیبی برای سیستم ایمنی شده است.

 

[1] encephalomyelitis

[2] peritonitis

لینک مقاله: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7260490/

کلید واژه ها: #ایمونولوژی #کووید_19 #کدکول #کرونا #