معرفی نویسنده

سمیه آزادیان

کارشناس ارشد رشته بیوفیزیک ( دانشگاه تربیت مدرس)

تعصب جنسیتی بوسیله افرادی که فکر می کنند دیگر این پدید وجود ندارد به حیات خود ادامه می دهد.

تعصب جنسیتی بوسیله افرادی که فکر می کنند دیگر این پدید وجود ندارد به حیات خود ادامه می دهد.

 

 

تحقیقات جدید حاکی از آن است که تعصبات جنسیتی در محیط کار بوسیله افرادی که فکر می کنند دیگر این موضوع به عنوان یک معضل مورد بحث نیست، زنده نگه داشته می شود.

در این تحقیق، به مدیران توصیف های مشابهی از یک کارگر داده شد و تنها تفاوت شان جنسیت آنها بود.

 

بیشتر مدیران، کارگر مرد را شایسته تر ارزیابی کرده و حقوق بالاتری را به او پیشنهاد دادند، به طور متوسط 8 درصد اختلاف بین دستمزد کارگر زن و کارگر مرد.

"محرکهای اصلی" این اختلاف، مدیرانی بودند که فکر می کردند تعصب دیگر در حرفه شان وجود ندارد، در حالی که کسانی که اعتقاد داشتند تعصب هنوز هم وجود دارد، حقوق تقریباً برابری را به هر دو کارگر زن و مرد پیشنهاد دادند.

دو سوم از مدیرانی که تصور می کردند تعصب جنسیتی دیگر وجود ندارد مرد بودند، اما مدیران زن با این عقیده ارزش کارکنان زن را دقیقاً به همان اندازه که مدیران مرد انجام می دادند، کم کردند.

این تحقیق با همکاری دانشگاه اکستر و انجمن دامپزشکی انگلیس (BVA) با تمرکز بر حرفه دامپزشکی انجام شده است.

دکتر کریستوفر بگنی نویسنده اصلی مقاله این پژوهش، از دانشگاه اکستر گفت: "مدیرانی که فکر می کردند تعصب جنسیتی دیگر مسئله ای نیست حقوق سالانه ای را که به مردان پیشنهاد داده بودند، 2.564 پوند (3،206 دلار) بیشتر از حقوقی بود که به زنان پیشنهاد داده بودند."

"این نمایانگر اختلافی 8 درصدی و مشابه اختلاف حقوق در حوزه‌ی دامپزشکی است."

" این مثل این است که بعد از یک ساعت کار به سراغ آن کارمند مرد بروید و بگویید،" می دانی در اینجا دو دلار اضافی وجود دارد، نه به این دلیل که شما صلاحیت خاصی دارید یا در کار خود خوب هستید بلکه فقط به این دلیل که شما یک مرد هستید.

"و دوباره ساعت بعد شما برگردید و به آن کارمند مرد 2 دلار دیگر بدهید و ساعت بعد 2 دلار دیگر.

"و به طور مداوم و هر روز و ساعت به ساعت به انجام این کار برای 2،000 ساعت کار بعدی ادامه دهید."

این تحقیق حاصل دو مطالعه است.

ابتدا از دامپزشکان در مورد تجربیاتشان سوال شد و مشخص شد كه زنان نسبت به مردان با احتمال بیشتری گزارش می دهند که دچار تبعیض شده اند و با احتمال کمتری در بین همكاران به دلیل ارزش و داشته هایشان شناخته می شوند.

در مطالعه دوم مدیران در یک آزمایش دو سو کور تصادفی، با هدف تعیین شده "درک تجربیات شان در مدیریت کردن دیگران" شرکت کردند.

به هر یک از آنها یک عملكرد تخیلی برای یک جراحی دامپزشك داده شد.

به همگان یک بررسی عملکرد یکسان داده شد، به جز این که نام دامپزشک متفاوت بود: یا مارک یا الیزابت.

مدیران عملکرد و همینطور شایستگی دامپزشک را ارزیابی کرده و حقوقی را به آن پیشنهاد دادند که اگر میخواستند این کارمند برای آنها کار کند، به او پیشنهاد می دادند.

پروفسور میشل رایان از دانشگاه اكستر و یکی از نویسندگان مقاله گفت: "ارزیابی های بدست آمده به طور سیستماتیک در بین كسانی كه تصور می كردند تعصب جنسیتی دیگر وجود ندارد، مغرضانه بود.

"با کمال تعجب این ارزیابی های مغرضانه منجر به پیشنهاد حقوق کمتری برای دامپزشکان زن شد.

"ما با انستیتو BVA همکاری نزدیکی داشته ایم و هنگام ارائه این یافته ها به مدیران حرفه دامپزشکی، آنها اغلب شوکه و نگران می شوند."

این مطالعات همچنین نشان داد:

دامپزشکان از این نظر که آیا تعصب جنسیتی هنوز در حرفه شان وجود دارد به دو دسته تقسیم شدند (44 درصد گفتند بله، 42 درصد گفتند نه ؛ نظر بقیه قید نشده بود).

تعصب جنسیتی در میان مدیرانی که فکر می کردند این نوع تعصب دیگر وجود ندارد، نه تنها در میان آنهایی که به شدت به عدم وجود تعصب جنسیتی اعتقاد داشتند مشهود بود بلکه در بین مدیرانی که اعتقاد اندکی هم به آن داشتند دیده می شد.

به دلیل این که زن را به عنوان فردی با شایستگی کمتر می بینند، مدیران کمتر توصیه می کنند که مسئولیت های مدیریتی بیشتری به آن ها داده شود و احتمال کمتری دارد که او را به کسب فرصت های مهم برای ترفیع، ترغیب کنند. این نشان می دهد که چگونه تعصبات مدیران نه تنها بر وضعیت اشتغال فعلی زنان (حقوق فعلی) تأثیر می گذارد بلکه می تواند با دلسرد کردن آنها از تلاش برای ارتقاء در کارشان، بر کل مسیر کاری آنها نیز تأثیر بگذارد.

زنان بیش از یک دهه است که در حرفه دامپزشکی بیشتر از مردان هستند بنابراین انتظار می رود باورهای متعصبانه در مورد عدم صلاحیت زنان از بین برود.

تعصب نشان داده شده در این مطالعه ممکن است پیامی باشد برای آنچه در حرفه های دیگر است، مواردی که در تلاشند نمایندگی زنان را افزایش دهند، البته شاید به غلط فکر کنند که این مسئله همه مسائل مربوط به تعصبات جنسیتی را برطرف می کند.

دکتر بژنی گفت: "با وجود بسیاری از حرفه هایی که مشغول افزایش تعداد زنان هستند، شرکت ها باید مراقب باشند که تنوع جنسیتی را با برابری جنسیتی برابر نکنند. حتی با تعداد برابر شما می توانید رفتار نابرابر داشته باشید."

"هوشیاری مداوم مورد نیاز است از جمله آموزش آگاهی برای حفاظت خود از برخی از انواع تعصبات."

"همچنین داشتن"محافظ"که به جلوگیری از تبعیض کمک می کند، حذف کردن نام در فرم های مصاحبه شغلی، که می تواند جنسیت متقاضی را نشان دهد، و همینطور اطمینان از سؤالات استاندارد در مصاحبه ها مهم است."

دکتر بژنی افزود: به طور کلی این تحقیق یک پارادوکس نسبتاً دسیسه آمیز را برجسته می کند که می تواند زمانی که اشخاص درک اشتباهی از سطح پیشرفت حاصل از برابری جنسیتی در حرفه شان دارند افزایش یابد، به گونه ای که کسانی که به اشتباه فکر می کنند تعصب جنسیتی دیگر وجود خارجی ندارد به بالاترین ریسک برای زنده نگه داشتن این تعصب تبدیل شوند.

این مقاله در مجله Science Advances با این عنوان به چاپ رسیده است : "در بعضی از حرفه ها زنان به خوبی خودشان را نشان می دهند اما تعصب جنسیتی همچنان توسط کسانی که فکر می کنند این موضوع دیگر اتفاق نمی افتد، ادامه دارد."

 

منبع: https://phys.org/news/2020-06-gender-bias-alive-people-dead.html

کلید واژه ها: #تعصب جنسیتی #شایستگی #عملکرد #ارتقاء شغلی #کارایی

telegram