معرفی نویسنده

سحر برهانی

دانشجوی دکترا بیوفیزیک (دانشگاه تربیت مدرس)

چگونه هشتگ #BlackInTheIvory توجه همگان را به نژادپرستی در سطوح آکادمیک جلب کرد

چگونه هشتگ #BlackInTheIvory توجه همگان را به نژادپرستی در سطوح آکادمیک جلب کرد

 

ساندره دیویس و جودی وودز، دو دوست و زن سیاه‌پوست در جامعه علمی بعد از یک هفته از شروع اعتراضات علیه نژادپرستی با به اشتراک گذاشتن تجارب خود با هشتگ #BlackInTheIvory، از نژادپرستی گسترده در این حوزه پرده برداشتند.

همچنان که راه‌پیمایی‌ها در سطح جهان در اعتراض علیه مرگ سیاهپوستان از جمله جورج فلوید و برونا تیلور در مواجه با پلیس ادامه داشت، عده‌ای از دانشمندان سیاه‌پوست داوطلبانه تجاربی را توصیف کردند که در آن همکاران یا موسسات با رفتاری خصمانه و توهین‌آمیز موجب گشتند که شرایط کار کردن برای آنها سخت گردد. این داستان‌ها افراد زیادی در محیط آکادمیک را که تازه با سختی‌های همکاران سیاه‌پوست خود روبه‌رو شده بودند، شوکه کرد. برخی از آنها گفتند که در جهت بهبود تلاش‌ خواهند کرد و برخی نیز با هشتگ‌های #Strike4BlackLives و #ShutDownSTEM در تاریخ 10 ژوئن فعالیت‌های معمول آکادمیک خود را متوقف ساختند تا برنامه خود را جهت مبارزه با نژادپرستی علیه سیاه‌پوستان بازتاب دهند. از تاریخ 11 ژوئن بیش از 5750 حساب توئیتری از هشتگ #BlackInTheIvory استفاده کردند.

مجله Nature با دیویس استادیار دانشگاه کِنتیکِت و وودز دانشجوی دکتری دانشگاه تگزاس در رابطه با این هشتگ به گفتگو پرداخته است.

کلمه Ivory به عاج فیل باز می‌گردد و استعاره‌ای است که اغلب برای توصیف مؤسسات برتر دانشگاهی بیان می‌شود که به صورت نامتناسبی عمده آن را سفیدپوستان تشکیل می‌دهند.

 

*دیویس می‌گوید از این هشتگ برای درکنار هم قرار دادن رشته‌توئیت خود جهت بازتاب شرایط سیاه‌پوست بودن در محیط اکادمیک بهره جسته که به‌طور تصادفی دوست او جوی وودز نیز لحظاتی قبل از همان هشتگ استفاده کرده بود و انتظار نداشته که با چنین استقبالی در توئیتر مواجه شود. او معتقد است گفتگو در رابطه با هویت سیاه‌پوستان مدتهاست به تعویق افتاده است، او می‌گوید زمانی که حوادث نژادپرستانه چه به صورت پنهان و چه به صورت آشکار رخ می‌دهد، آسان‌ترین روش این است که فک کنیم حتما ما کار اشتباهی کرده‌ایم، اما وقتی تجربه خود را به اشتراک می‌گذاری و می‌بینی که این حوادث برای دیگران هم رخ داده‌است متوجه می‌شوی که مشکل از "ما" نیست، بلکه از "سیستم" است.

*وودز در پاسخ به این سوال که آیا نگران پیامدها نبودید، می‌گوید: اکثر مواقع افرادی که این اعمال را مرتکب می‌شوند افراد پرنفوذی هستند و اسامی بزرگی در زمینه فعالیت یا محیط دانشگاه محسوب می‌گردند. اما من فکر می‌کنم اگر بعد از افشاءسازی از چنین سوءاستفاده‌ای اگر دیگر در این محیط پذیرفته نشوم دیگر نمی‌خواهم در چنین محیطی به فعالیت ادامه دهم. چون بدین معنی‌ست که سخنانی از این دست که « ما خود را وقف تنوع و تغییر می‌کنیم» جز تملق و چاپلوسی نیست. تغییر زمانی رخ می‌دهد که شما چیزی که نیاز دارید تغییر کند را نام ببرید. او همچنین می‌گوید که اکنون زمانی‌ست که جهانیان می‌خواهند در سمت درستی از تاریخ قرار بگیرند و به دنبال تغییرات اساسی و بنیادین هستند، بنابراین زمان درستی برای بیان این تجربیات است.

*کمتر از 10درصد جمعیت دانشگاهی ایالات متحده را سیاه‌پوستان تشکیل می‌دهند.

 

منبع: 

https://www.nature.com/articles/d41586-020-01741-7

کلید واژه ها: #محیط آکادمیک #سیاه پوستان #نژادپرستی #جامعه علمی #دانشمندان سیاه پوست