معرفی نویسنده

پرهام حاجی شفیع

دانشجوی ارشد بیوانفورماتیک (دانشگاه تربیت مدرس)

استفاده از ابر رایانه Summit

استفاده از ابر رایانه Summit

استفاده از ابر رایانه Summit، ساخت شرکت IBM در بهره‌مندی از روش‌های ارائه شده برای مبارزه با پاندامی کوید 19.

دانشمندان از قدرت عظیم ابر رایانه Summit در آزمایشگاه ملی Oak Ridge استفاده کرده‌اند تا از طریق میلیون‌ها مقاله و ژورنال پزشکی برای شناسایی واکسن‌ها، داروها و اقداماتی که می‌توانند در سرکوب یا متوقف کردن انتشار COVID-19 موثر باشند، استفاده کنند.

تیمی متشکل از محققان ORNL و Georgia Tech در حال استفاده از روش‌های هوش مصنوعی هستند که برای کشف اطلاعات مربوط به حدود 18 میلیون اسناد تحقیقاتی موجود طراحی شده‌اند. آنها به دنبال یافتن ارتباطات موثر بین 84 میلیارد مفهوم، کلمات کلیدی و مرجع مرتبط با COVID-19 مانند تب بالا، سرفه خشک و تنگی نفس و راه حل‌های پزشکی موجود بودند.

سرپرست تیم تحقیقاتی پروژه، هدف این  تحقیقات را بصورت زیر بیان نمود:

"هدف ما کمک به توانایی پزشکان و محققان در شناسایی اطلاعات در مورد داروهای موثر است که قبلاً توسط دولت فدرال ایالات متحده تأیید شده اند."

بررسی یک زیر مجموعه عظیم از 6 میلیون سند بین سال‌های 2010 تا 2015 هشتاد دقیقه و بررسی تمامی 18 میلیون رکورد موجود در تمامی مجلات کمتر از یک روز به طول انجامید. تمامی نتایج برای بازخورد با محققان پزشکی به اشتراک گذاشته شد که راه را برای استفاده بهینه از دانش تولیدی در ادوار گذشته هموار می‌نماید.

رایانه Summit یا OLCF-4 یک ابر رایانه است که توسط IBM برای استفاده در آزمایشگاه ملی Oak Ridge ساخته شده است و از نوامبر 2019 سریعترین ابر رایانه در جهان است، این ابر رایانه همچنین پنجمین انرژی کارآمد در جهان با راندمان و توان اندازه‌گیری شده 14.668 GIGA FLOPS وات است. Summit اولین ابر رایانه‌ای است که با استفاده از محاسبات دقیق، به سرعت 1.88 exaflops در طی یک تجزیه و تحلیل ژنومی رسیده و انتظار میرود به سرعت 3.3 exaflops در آینده برسد.

منبع:

https://scitechdaily.com/artificial-intelligence-equipped-supercomputer-mining-for-covid-19-connections-in-18-million-research-documents

کلید واژه ها: #هوش مصنوعی #ابر رایانه #COVID-19 #کدکول #بیوانفورماتیک