معرفی نویسنده

سمیه آزادیان

کارشناس ارشد رشته بیوفیزیک ( دانشگاه تربیت مدرس)

نقش سلول¬های ایمنی در حفاظت در برابر بیماری COVID-19

نقش سلول¬های ایمنی در حفاظت در برابر بیماری COVID-19

سلول ­های لنفوسیت T ممکن است به بیماران COVID-19 کمک کنند به طوری که افراد دیگر هرگز در معرض این ویروس قرار نمی گیرند.

مشخص نیست که چقدر این سلول ها برای کسانی که با این بیماری مبارزه می کنند مهم است. یک مطالعه نشان می دهد که در بدن افراد آلوده به کروناویروس سلول های ایمنی تحت عنوان لنفوسیت های T وجود دارد که به بدن در مقابله با عفونت کمک می کنند. این سلول ها ممکن است به افراد در بهبودی COVID-19 کمک کند اما نقش دقیق آن ها هنوز مشخص نیست.

محققان در خون افرادی که از عفونت کروناویروس بهبود یافته اند، سلول های T را یافتند که ویروس عامل بیماری COVID-19  را هدف قرار می دهند. محققان گزارش کرده اند برخی از افرادی که هرگز در معرض ویروس قرار نگرفته اند دارای سلول های T هستند که می توانند ویروس را تشخیص دهند. این یافته نشان می دهد که عفونت های قبلی با سایر کروناویروس ها، مانند آن هایی که باعث سرماخوردگی معمولی می شوند، می توانند مقداری حفاظت در برابر کروناویروس جدید را برای جلوگیری مردم از ابتلا به این بیماری فراهم کنند.

هنوز مشخص نیست که آیا این دفاع ها می توانند مردم را از عفونت با ویروس SARS-CoV-2 محافظت کنند و اگر چنین است تا چه مدت این حفاظت ادامه دارد.

سلول های T بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن هستند که می توانند قطعات ویروس ها را تشخیص دهند. هنگامی که سلول ها پروتئین ویروسی را شناسایی می کنند، سلول های T کمکی سیگنال های شیمیایی را آزاد می کنند که باعث می شود قسمت های دیگر سیستم ایمنی بدن وارد عمل شوند. برخی دیگر از سلول ها که سلول های T  کشنده نامیده می شوند سلول های آلوده را شکار کرده و از بین می برند.

این تیم ابتدا پیش بینی کرد که پروتئین های ویروسی مربوط به ویروس SARS-CoV-2 ممکن است بهترین هدف برای تشخیص توسط سلول های T باشد. سپس آن قطعات ویروسی را با سلول های ایمنی استخراج شده از نمونه خون از 10 بیمار مبتلا به COVID-19 که از این بیماری بهبود یافته بودند و همچنین 11 فرد سالم مخلوط شدند. این افراد سالم از سال 2015 تا 2018، قبل از شروع همه گیری، در مطالعات غیر مرتبط شرکت کرده بودند و نمی توانستند آن زمان و هنگام نمونه گیری از خونشان در معرض کروناویروس قرار گرفته باشند.

حدود 70 درصد بیماران مبتلا به COVID-19 دارای سلول های T کشنده و کل این بیماران دارای سلول های T کمکی بودند. سلول های ایمنی بدن پروتئین های زیادی از کروناویروس را تشخیص می دهند از جمله آنهایی که به ویروس کمک می کنند که وارد سلول ها شوند و یا پروتئین هایی که ماده ژنتیکی ویروس را می پوشانند.

در حدود نیمی از افراد سالم سلول های T کمکی و حدود یک سوم سلول های T  کشنده داشتند. آزمایش همه این افراد برای وجود آنتی بادی های متصل شو.نده به دو نوع کروناویروس که باعث سرماخوردگی می شوند مثبت بود، علامتی که نشان می دهد شرکت کنندگان قبلاً به آن ویروس ها آلوده شده بودند.

محققان ذکر می کنند: این یک تصور وسوسه انگیز است که سلول ها می توانند به افراد کمک کنند که هرگز در معرض کروناویروس جدید قرار نگیرند. اما متخصصان باید قبل از عفونت SARS-CoV-2 آزمایش وجود سلول های T را از افراد بگیرند.

 

لینک مقاله:

https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(20)30610-3

 

منبع:

https://www.sciencenews.org/article/coronavirus-covid-19-t-cells-patients-immune-system

کلید واژه ها: #سلول های T #سلول های ایمنی #کروناویروس #سیستم ایمنی #