معرفی نویسنده

مریم رفیعی پور

دانشجوی ارشد رشته بیوانفورماتیک( دانشگاه تربیت مدرس)

چگونه خفاش‌ها بدون اینکه بیمار شوند ویروس کرونا را منتقل می‌کنند؟

چگونه خفاش‌ها بدون اینکه بیمار شوند ویروس کرونا را منتقل می‌کنند؟

تصور می‌شود خفاش‌ها منشا ویروس‌های کرونا مانند MERS، سندرم شدید تنفسی حاد (SARS) و اخیراً ویروس SARS-CoV-2 که باعث COVID-19 می‌شود، هستند. در حالیکه این ویروس‌ها می‌توانند باعث ایجاد بیماری‌های جدی و اغلب کشنده در انسان شوند، به دلایلی که به خوبی مشخص نیست، به خفاش‌ها آسیبی نمی‌رسانند.

این ویروس در بدن خفاش وجود دارد اما باعث بیماری نمی‌شود. سوال این تیم تحقیقاتی این است که چگونه ویروس MERS به سیستم ایمنی خفاش آسیب نمی‌رساند. تحقیقات اخیر این تیم روی خفاش قهوه‌ای حشره‌خوار نشان داده خفاش و ویروس ماه‌ها به صورت سازگار با هم زندگی می‌‌‌کنند. در واقع ویروس به جای از بین بردن سلول‌های خفاش یک رابطه طولانی مدت با سلول‌های میزبان ایجاد می‌کند که سیستم ایمنی فوق‌العاده خفاش آن را حفظ می‌کند.

پژوهشگران نشان داده‌اند استرس‌هایی مانند بیماری و ازدست دادن زیستگاه، بر خفاش‌ها می‌تواند باعث انتقال این ویروس به گونه‌های دیگر شود، زیرا هنگامی که سیستم ایمنی خفاش استرس را تجربه می‌کند، تعادل سیستم ایمنی-ویروس مختل می‌شود و ویروس تکثیر می‌شود.

ویروس MERS بسیار سریع خود را با زیستگاهش سازگار می‌کند. اگرچه هنوز به طور کامل مشخص نیست چگونه ویروس MERS می‌تواند بسیار سریع خود را با زیستگاهش سازگار کند، اما نشان می‌دهد چگونه ویروس از یک گونه به گونه‌ی دیگر بدون آسیب به میزبان منتقل می‌شود.

تاکنون ویروس SARS-CoV-2 بیش از ۳.۵ میلیون نفر را در سرتاسر جهان آلوده کرده است و منجر به مرگ هفت درصد از مبتلایان شده است. ویروس MERS در سال ۲۰۱۲ نزدیک به ۲۵۰۰ نفر را آلوده کرد، اما از هر سه نفر، یک نفر جان خود را از دست دادند. هیچ واکسنی برای SARS-CoV-2 یا MERS وجود ندارد.

شترها میزبان واسطه شناخته شده MERS-CoV هستند و به نظر می رسد که خفاش‌ها میزبان اجدادی این ویروسند. ویروس‌های کرونا به سرعت با گونه‌هایی که آلوده می‌شوند سازگار می‌شوند ،اما در مورد فعل و انفعالات مولکولی این ویروس‌ها با میزبان طبیعی آن‌ها یعنی خفاش اطلاعات کمی وجود دارد.

هنگامی که خفاش‌ها در معرض ویروس MERS قرار می‌گیرند، سلول‌های خفاش پروتئین‌های التهابی که نشان دهنده‌ی بیماری است، تولید نمی‌کند بلکه با حفظ یک واکنش ضد ویروسی طبیعی و یک جهش در یک ژن از ویروس با هم سازگار می‌شوند.

ویروس و خفاش به صورت سازگار با هم زندگی می‌کنند و ویروس بدون ضرر به مدت طولانی در بدن خفاش باقی می‌ماند تا زمانی که عوامل استرس‌زا این تعادل ظریف را از بین ببرد.

در گام بعدی این تیم روی درک چگونگی سازگاری ویروس MERS با خفاش در برابر عفونت و تکثیر در شتر و سلول‌های انسانی تمرکز خواهد کرد. این اطلاعات ممکن است برای پیش بینی ویروس خفاش بعدی که منجر به بیماری همه‌گیر خواهد شد، حیاتی باشد.

منبع:

https://www.nature.com/articles/s41598-020-64264-1

کلید واژه ها: #خفاش #سیستم ایمنی #COVID-19 #MERS #SARS