معرفی نویسنده

عطیه احمدی

دانشجوی ارشد بیوفیزیک (دانشگاه تربیت مدرس)

ساخت واکسن برای ویروس کووید-19

ساخت واکسن برای ویروس کووید-19

دانشمندان برای غلبه بر کرونا ویروس به پروسه ساخت واکسن آن سرعت بخشیده‌اند.

این روز‌ها همه جا صحبت از پاندمی ویروسی مرموز به نام کووید-19 است. ویروسی که در دسامبر سال گذشته از چین شیوع پیدا کرد و تا به امروز هزاران نفر را در سرتاسر دنیا درگیر خود کرده است. مقاله‌ی پیش رو درباره‌ی یک شرکت معتبر داروسازی در سانتیاگو و چگونگی عملکرد این شرکت در برابر ویروس کرونا با هدف ساخت واکسن کووید-19 صحبت می‌کند. شرکت Inovio با ویروس‌های این خانواده آشنا بوده و اولین شرکتی بود که واکسن MERS (سندروم حاد خاورمیانه) را توسعه داد و به محض انتشار محتوای ژنتیکی کووید-19 این شرکت فعالیت خود را برای ساخت واکسن آغاز کرد.

Kate Broderick مدیر مسئول این پروژه در ابتدا اضهار داشت که چون کووید-19 مانند مرس و سارس دارای محتوای ژنتیکی RNA می‌باشد, پس احتمال هم پوشانی بالا رفته و واکسن آن به زودی ساخته خواهد شد.

در ادامه‌ی فعالیت های داروسازان و محققان این شرکت, مشخص شد که تفاوت کووید-19 با مرس و سارس بسیار زیاد است و نمیتوان از واکسن مورد استفاده برای آن دو بیماری بهره‌ی لازم را برد. آن‌ها تصمیم گرفتند از رویکرد سنتی ساخت واکسن استفاده نکنند چرا که روش سنتی ماه ها و حتی سال‌ها زمان نیاز دارد. منظور از روش سنتی همان استفاده از ویروس ضعیف و یا کشته شده به همراه پروتئین‌های غنی شده است.

روشی که Inovio انتخاب کرده است شامل مراحل زیر است: تبدیل محتوای RNA ویروس به DNA, استفاده از شبیه سازی‌های کامپیوتری برای یافتن مکان مستعد تحریک سیستم ایمنی برای تولید آنتی بادی, تزریق این قطعات مستعد DNA به باکتری مناسب و در نهایت تولید مقدار زیادی از این قطعه برای ساخت واکسن. مراحل یاد شده با بهره گیری از علم بیوانفورماتیک مقدار زمان مورد نیاز برای ساخت واکسن را بسیار کوتاه کرده و هم اکنون در مرحله تست بر روی حیوانات است. مدیر پروژه امید دارد که قبل از شروع تابستان این واکسن توسط Inovio برای استفاده همگان ارائه شود.

به دلیل وسعت شیوع این ویروس در دنیا این شرکت با شرکت‌های دیگر داروسازی همکاری می‌کند تا زمان ارائه این واکسن به مردم جلو بیفتد.

توضیحات بیشتر چگونگی ساخت این واکسن مدرن در این مقاله به تفصیل آمده است.

لینک دسترسی به مقاله : https://www.sciencenews.org/article/new-coronavirus-vaccine-development-process-accelerating

کلید واژه ها: #ویروس کرونا #بیوانفورماتیک #DNA #سارس و مرس #