معرفی نویسنده

مریم رفیعی پور

دانشجوی ارشد رشته بیوانفورماتیک( دانشگاه تربیت مدرس)

ساخت دستگاهی که کبد انسان را به مدت یک هفته خارج از بدن زنده نگه می­دارد

ساخت دستگاهی که کبد انسان را به مدت یک هفته خارج از بدن زنده نگه می­دارد

محققان دانشگاه بیمارستان زوریخ، ETH زوریخ، Wyss زوریخ و دانشگاه زوریخ دستگاهی ساخته اند که کبد آسیب دیده ­ی انسان را ترمیم و آن را به مدت یک هفته در خارج از بدن زنده نگه می ­دارد. تاکنون امکان نگه­داری کبد خارج از بدن، فقط به مدت چند ساعت بوده­ است. با استفاده از این فن­اوری جدید حتی کبد آسیب دیده هم می ­توان به مدت یک هفته خارج از بدن سالم نگه ­داشت. این یک پیشرفت بزرگ در پیوند اعضاست که می ­تواند تعداد اندام ­ها برای پیوند را افزایش دهد و جان بسیاری از بیماران شدید کبدی یا مبتلا به سرطان را نجات دهد. کبدهای cadaveric آسیب­ دیده برای پیوند مناسب نبودند و این دستگاه طی چند روز ممکن است بتواند عملکرد کامل کبد را بازیابی کند. اساس این فناوری یک سیستم پیچیده ­ی تزریق است که بیشتر عملکردهای فیزیولوژیک بدن را تقلید می­ کند. این مطالعه در تاریخ سیزده ژانویه در مجله­ ی Nature Biotechnology منتشر شده­ است.

آنچه دستگاه ­های دیگر ارائه نمی­ دهند.

پیر آلن کلاویان، رئیس گروه جراحی و پیوند در دانشگاه بیمارستان زوریخ می­ گوید: « ساخت موفقیت آمیز این دستگاه تزریق منحصر به فرد طی چهار سال توسط گروهی از جراحان، زیست­شناسان و مهندسان، راه را برای کاربردهای جدید در پیوند و درمان سرطان بدون پیوند کبد فراهم می­ کند. » زمان آغاز این پروژه در سال ۲۰۱۵، کبد در خارج از بدن تنها ۱۲ ساعت سالم می­ ماند. نگه­داری موفقیت آمیز کبد آسیب دیده هفت روز خارج از بدن امکان کارهای زیادی از جمله ترمیم صدمات، تمیز کردن رسوبات چربی در کبد و حتی احیای کبد را فراهم می­ کند. پروفسور فیلیپ رودولف فون ره، استاد مهندسی فرآیند در ETH زوریخ و همكارش استاد كلاوین می­ گویند بزرگترین چالش مراحل اولیه انجام پروژه یافتن یک زبان مشترک بین پزشکان و مهندسان بود.

فناوری با پتانسیل عالی

مطالعه­ ای نشان می­ دهد شش تا از ده کبد کیفیت پایین انسان که تمام مراکز پیوند اروپا آن­ها را نپذیرفته بودند، توسط این دستگاه عملکرد کامل خود را بازیافته­ اند. قدم بعدی این پژوهش استفاده از این اندام­ ها برای پیوند خواهد بود.

منبع: https://www.media.uzh.ch/en/Press-Releases/2020/Liver.html

کلید واژه ها: # کبد #پیوند کبد #بیوانفورماتیک #کدکول #