معرفی نویسنده

سمیه آزادیان

کارشناس ارشد رشته بیوفیزیک ( دانشگاه تربیت مدرس)

دوران ماشین های زنده

دوران ماشین های زنده

چگونه زیست شناسی پایه گذار انقلاب تکنولوژی آینده خواهد بود.

یک قرن پیش، اکتشافات صورت گرفته در زمینه فیزیک همراه با مهندسی منجر به ایجاد مجموعه ای از فن آوری های جدید و شگفت آور گردید: رادیو، تلفن، تلویزیون، هواپیما، رادار، انرژی هسته ای، رایانه، اینترنت و گروهی از ابزارهای دیجیتال در حال تکامل. این فناوری ها به قدری دنیای ما را تغییر داده اند که دیگر نمی توان زندگی بدون آن ها را تصور کرد.

امروزه پیش بینی می شود جمعیت جهان تا سال 2050 به بیش از 9.5 میلیارد نفر برسد و در حال حاضر ما با عواقب تولید انرژی مورد نیاز سوخت روبرو هستیم. با افزایش یافتن دمای زمین و سطح آب دریاها و شیوع خشکسالی، قحطی و بیماری های مقاوم در برابر دارو در بخش های زیادی از جهان، ما برای مقابله با این مشکلات به فناوری های جدیدی احتیاج داریم.

سوزان هاکفیلد، از معروف ترین دانشمندان علوم اعصاب جهان بیان می کند با اکتشافات صورت گرفته در زیست شناسی و مهندسی برای تولید گروه دیگری از فناوری های تقریباً غیرقابل تصور مثل محصولات نسل بعد، ما در آستانه یک همگرایی جدید هستیم.

کتاب دوران ماشین های زنده، برخی از هیجان انگیزترین تحولات جدید و دانشمندان و مهندسانی را که به ایجاد آن ها کمک کرده اند توصیف می کند. باطری های ساخته شده از ویروس، فیلترهای آب ساخته شده از پروتئین، نانوذرات تشخیص دهنده سرطان، اندام بیونیک خواندن ذهن و محصولات مهندسی کامپیوتر که همگی با هم وعده انقلاب فناوری قرن بیست و یکم برای غلبه بر برخی از بزرگترین چالش های بشردوستانه، پزشکی و محیط زیست دوران ما را برجسته می کنند.

کلید واژه ها: # # # # #