معرفی نویسنده

دپارتمان پژوهش کدکول

تیم پژوهش مجموعه کدکول

استفاده از یک ابزار پوشیدنی برای کمک به میلیونها انسان که دارای مشکل بلع هستند

استفاده از یک ابزار پوشیدنی برای کمک به میلیونها انسان که دارای مشکل بلع هستند

یک دستگاه مانیتورینگ پوشیدنی در راستای آسانتر و مقرون به صرفه تر شدن درمان برای میلیون ها نفر از مبتلایان به اختلال بلع ، قرار است به بازار عرضه شود.

جورجیا مالاندراکی ، استادیار علوم سخنرانی ، زبان و شنوایی در کالج بهداشت و علوم انسانی دانشگاه پوردو، و چی هوان لی، استادیار مهندسی زیست پزشکی و مهندسی مکانیک در کالج مهندسی پوردو، Curasis LLC را تأسیس کردند و به عنوان مدیر ارشد اجرایی و مدیر ارشد فناوری مشغول به فعالیت هستند. آنها این شرکت را برای تجاری سازی فناوری پوشیدنی خود و انتقال سریع آن به کلینیک ها و افرادی که مشکل بلع دارند، راه اندازی کردند.

ویدیویی در باره این فناوری در آدرس زیر در دسترس است :

https://www.youtube.com/watch?v=IPY-ytpkGck

مالاندراکی می گوید: "ما می خواهیم یک روش قابل اعتماد ، بیمار پسند و مقرون به صرفه برای درمان میلیون ها انسان مبتلا به اختلالات بلع ارائه دهیم. بسیاری از دستگاه ها برای کمک به این افراد گران هستند، قابل استفاده در خانه و در بسیاری از مناطق روستایی نیستند."

محققان یک برچسب حسگر قابل نصب بر روی پوست درست کردند که به ناحیه گردن وصل می شود و با کابل های کوچک به یک واحد فرستنده بی سیم متصل می شود.برچسب حسگر قابل نصب بر روی پوست ، فعالیت و حرکت عضلات مرتبط با بلع را اندازه گیری و ثبت می کند. این اطلاعات سپس توسط یك واحد جداگانه كه به  پیراهن بیمار متصل است به صورت بی سیم فرستاده می شود تا بعدا توسط پزشک تجزیه و تحلیل شود.

یک عمل بلع کامل  نیاز به همکاری دقیق بیشتر از 30 جفت ماهیچه های سر و گردن، شش جفت اعصاب جمجمه و مدار پیچیده در ساقه مغز و چندین ناحیه مغز دارد. هرگونه اختلال در این مسیرها می تواند منجر به اختلالات شدید در بلع شود.

یش از 9 میلیون بزرگسال و بیش از 500000 کودک هر ساله در ایالات متحده اختلال بلع شدید را تجربه می کنند.

لی می گوید: "دستگاه ما از این نظر منحصر به فرد است که ما به طور خاص آن را ایجاد کرده ایم تا با عضلات کوچک و پیچیده مرتبط با حوادث بلع خوب کار کند." برچسب های حسگر انعطاف پذیرند تا بتواند به خوبی با پوست و شکل سر و گردن خمیده کار کند، در حالی که واحد متصل دارای تراشه های الکترونیکی و اجزای سفت تری است.

برچسب های حسگرقابل تعویض هستند، با اجزای ارزان قیمت طراحی شده اند، و پیش از آنکه کاربر آنها را دوربریزد ، حدود 10 باراستفاده میشود.

مالاندراکی و لی تستهای پیش بالینی دستگاه را انجام داده اند و هم اکنون آزمایشات بالینی را انجام می دهند. آنها شرکت Curasis LLC را برای تجاری سازی این فناوری تأسیس کرده اند و در حال کار با دفتر بنیاد تحقیقاتی پوردو برای تجاری سازی فناوری برای ثبت اختراع آن هستند. 


📌منبع :
purdue.edu/newsroom/releases/2019/Q4/millions-with-swallowing-problems-could-be-helped-through-new-wearable-device.html

کلید واژه ها: #بلع #ابزار پوشیدنی #بیوانفورماتیک # زیست شناسی محاسباتی #