معرفی نویسنده

علی میرمصطفی

دانشجوی ارشد بیوانفورماتیک(دانشگاه تربیت مدرس)

گوگل می گوید که به برتری کوانتومی دست پیدا کرده، یک نقطه عطف عمده به سوی توسعه کامپیوتر های کوانتومی

گوگل می گوید که به برتری کوانتومی دست پیدا کرده، یک نقطه عطف عمده به سوی توسعه کامپیوتر های کوانتومی

طبق گزارشات این اطلاعیه در یک مقاله بر روی سایت ناسا منتشر شده بود و پس از مدتی ناپدید شد. این خبر طبق گفته سایت فایننشال تایمز که یک کپی از این مقاله قبل از ناپدید شدنش بدست آورده بود منتشر شده است. در این مقاله گفته می شود: "این آزمایش اولین آزمایشی می باشد که تنها می تواند بر روی یک پردازنده کوانتومی انجام شود."
تیتر این مقاله "برتری کوانتومی با استفاده از یک پردازنده برنامه ریزی شونده ابر رسانا" می باشد.

طبق گزارشات کامپیوتر کوانتومی گوگل می تواند محاسبه ای برای اثبات تصادفی بودن اعداد تولیدی توسط یک تولید کننده شماره تصادفی را در 3 دقیقه و 20 ثانیه انجام دهد. این محاسبات در قوی ترین ابر کامپیوتر کلاسیک جهان حدود 10000 سال طول میکشد. این بدین معناست که این محاسبات توسط کامپیوتر های سنتی قابل انجام نبوده و گوگل اولین شرکتی می شود که برتری کوانتومی را به نمایش میگذارد.

برتری کوانتومی (Quantum supremacy) به توانایی یک دستگاه پردازشی کوانتومی در حل مسائلی می گویند که توسط کامپیوتر های کلاسیک قابل حل نمی باشند. مزیت کوانتومی (Quantum advantage) توانایی در حل سریع تر مسائل می باشد. در واژگان تئوری پیچیدگی محاسباتی این به معنای فراهم آوردن یک تسریع بخشی فرا چندجمله ای در برابر بهترین الگوریتم کلاسیک موجود است.


با اینکه به این نقطه عطف دسترسی پیدا کردیم، کامپیوتر های کوانتومی با توانایی حل مسائل کاربردی هنوز سال ها با ما فاصله دارند. اما، به یکباره با توسعهاین کامپیوتر ها، انتظار می رود این کامپیوتر ها در زمینه های متنوعی از قبیل رمزنگاری، شیمی، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین کاربرد های عظیمی داشته باشند.
گوگل انتظار دارد که قدرت کامپیوتر های کوانتومی با نرخ دو نمایی (Double exponential rate ) توسعه یابد در حالی که کامپیوتر های کلاسیک مدت هاست طبق قانون مور هر 18 ماه یکبار توان پردازیشان دو برابر میشود.

دنیل لیدار از دانشگاه کالیفرنیا جنوبی کاهش دادن مشکل "مکالمه متقابل" که تداخل کیوبیت های کامپیوتر کوانتومی با یکدیگر می باشند، توسط گوگل را مورد ستایش قرار داده. او بیان کرد: "گوگل یک راه برای محاسبات کوانتومی مقیاس پذیر نشان داده است"، "هنگامی که یک کامپیوتر کوانتومی با خطاهای  تصحیح شده داشته باشیم، حد آسمان است."

گوگل پاسخی به درخواست توضیح نداده است.

منابع:
https://www.theverge.com/2019/9/23/20879485/google-quantum-supremacy-qubits-nasa
https://www.ft.com/content/cede11e0-dd51-11e9-9743-db5a370481bc
https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_supremacy

کلید واژه ها: # # # # #