معرفی نویسنده

سحر برهانی

دانشجوی دکترا بیوفیزیک (دانشگاه تربیت مدرس)

انقراض پرندگان

انقراض پرندگان

سه میلیارد گونه پرنده امریکای شمالی از سال 1970 تا کنون ناپدید شده‌اند.

پرندگان امریکای شمالی با نرخی که حتی برای پرنده‌شناسان غیرقابل باور است در حال ناپدید شدن از آسمان هستند. از سال 1970 قاره 3میلیارد پرنده (نزدیک 30 درصد کل پرندگان) حتی پرندگان رایجی چون گنجشک‌ها و توکای سیاه روبه کاهش هستند. این یافته‌های نگران‌کننده نشان می‌دهند که بعضی از این گونه‌ها ممکن است مسیر کبوتر وحشی را طی کنند، پرنده‌ای که در اوایل دهه 90 میلادی چنان فراوان بود که انقراض آن غیرقابل تصور می‌نمود.

نتایج بیشتر فهرست‌های جامعی که از پرندگان امریکای شمالی تا کنون تهیه شده نشانگر بی‌نظمی‌هایی در اکوسیستم‌ها ناشی از دست رفتن زیستگاها و فاکتورهای دیگر است. با این حال اکولوژیست دانشگاه استنفورد کالیفرنیا "پُل ارلیچ" که در مورد کاهش جمعیت‌های گیاهی و جانوری هشدار داده بود، امیدوار است که این خبرهای بد در سایه علاقه‌مندی جامعه به پرندگان موجب شروع حرکت‌هایی گردد.

در دهه‌های گذشته، ارلیچ و سایرین کاهش گروه‌های مشخصی از پرندگان شامل پرنده‌های آوازخوان مهاجر را ثبت کرده بودند. اما پنج سال پیش، روزنبرگ (دانشمند حفاظت از منابع طبیعی آزمایشگاه پرنده‌شناسی دانشگاه کورنل)، مارا (زیست‌شناس منابع طبیعی دانشگاه جورج‌تَون)و همکارنشان تصمیم گرفتند که نگاه وسیع‌تری به آنچه در آسمان امریکای شمالی در حال رخ دادن است داشته باشند. ابتدا داوطلبانی از سراسر کانادا و ایالات متحده روند تولید مثل حدود 420 گونه از پرندگان امریکای شمالی را بررسی کردند. این گروه همچنین داده‌های 25 گونه از پرندگان یافت شده در جنگل‌های شمالی و توندراهای قطبی و پرندگان ساحلی چون آبچیلک و سلیم را ترسیم نمودند. بررسی‌های هوایی پهنه‌های آبی، باتلاق‌ها و مرداب‌ها تصویر کاملی از غازسانان این مناطق ارائه داد. در مجموعه این اطلاعات 529 گونه معادل سه چهارم گونه‌های پرندگان امریکای شمالی مطالعه گردید.

روزنبرگ انتظار داشت که گونه‌های کمیاب‌تر ناپدید گردند و برای جبران این فقدان گونه‌های متداول افزایش یابند. درواقع جمعیت غازسانان و پرندگان شکاری به دلیل بازگردانده شدن به زیستگاه‌ها و تلاش‌های محیط‌زیستی دیگر در حال رونق گرفتن است. اما کاهش در سایر گونه‌ها به طور مشخص آنهایی که در نوار ساحلی و علفزارها زندگی می‌کنند، مشاهده می‌شود. پرندگان ساکن علفزار از سال 1970 حدود 53 درصد کاهش داشته‌اند. 700 میلیون پرنده از 31 گونه مطالعه شده شامل مرغ علفزار و بلدرچین شمالی از دست رفته‌اند. پرندگان ساحلی چون تلیله سفید و سلیم‌ها حدود یک سوم کاهش داشته‌اند.

پرندگان متداول که به صورت رمه‌ای از هزاران عدد در حومه شهر زندگی میکنند نیز از این قاعده مستثنی نیستند. روزنبرگ و گروهش مشخص کردند که گونه‌های رایج پرندگان از سال 1970 حدود 50 میلیون پرنده را از دست داده‌اند. 12 گونه شامل گنجشک‌ها، چرخ‌ریسک‌ها، فنچ‌ها و توکاهای سیاه به طور مشخص مورد هدف قرار گرفتند. حتی گونه‌های معروفی چون گنجشک‌ها خانگی و سارها نیز رو به کاهش هستند. جراردو کابلو اکولوژیست و زیست‌شناس منابع طبیعی دانشگاه مکزیکو در مکزیکوسیتی معتقد است که از دست رفتن گونه‌های متداول تاثیر مخرب‌تری بر روی اکوسیتم خواهد داشت.

منبع:

https://www.sciencemag.org/news/2019/09/three-billion-north-american-birds-have-vanished-1970-surveys-show 

کلید واژه ها: # # # # #