معرفی نویسنده

سارا فیاض زاده

دانشجوی دکترا بیوفیزیک(دانشگاه تربیت مدرس)

ابداع یک گجت پوشیدنی برای کمک به افراد فاقد تکلم

ابداع یک گجت پوشیدنی برای کمک به افراد فاقد تکلم

🗣 محققان موفق به ابداع گجت پوشیدنی شدند که به افراد فاقد توانایی تکلم کمک می‌کند تا صحبت کنند.

🔉🎤 این دستگاه که گلوی گرافنی مصنوعی پوشیدنی ( Wearable Artificial Graphene Throat) نام دارد، به گلو می‌چسبد و حرکات گلو را به آوا تبدیل می‌کند. 

📟 دستگاه‌هایی که قابلیت اندازه‌گیری حرکات ظریف روی پوست مانند ضربان قلب و نبض را داشته باشند، پیش از این ساخته شده بودند؛ اما توانایی تبدیل این حرکات به صدا را نداشتند و یا از لحاظ سخت افزاری به گونه‌ای بودند که پوشیدن آنها برای مدت طولانی امکان پذیر نبود.

🔳 همانطور که از اسم این گجت پیداست، از گرافن تهیه شده که به کمک لیزر روی ورقه‌ای بسیار نازک از پلی‌وینیل‌الکل قرارگرفته است که به راحتی به گلوی فرد می‌چسبد، انعطاف‌پذیر است و اندازه‌ی کوچکی دارد. این قسمت به کمک الکترودهایی به یک بازوبند متصل می‌شود، که خود شامل یک مدار، میکروکامپیوتر، تقویت کننده و رمزگشاست.

💡 با بهره‌گیری از خواص و عملکرد مکانیکی-الکتریکی فوق‌العاده‌ی گرافن و مدار ساخته شده توسط تیم تحقیقاتی با قابلیت دوگانه‌ی تشخیص و انتشار صوت، این دستگاه می‌تواند حرکات قوی یا ضعیف را در ناحیه گلو تشخیص دهد و آنها را تبدیل به آواهایی مثل   «بله» و  «خیر» کند.

👩🏻‍💻👨🏻‍🔧 این تیم تحقیقاتی بر این باور است که در آینده نزدیک، می‌توان به افراد فاقد توانایی تکلم آموزش داد تا سیگنال‌هایی را با گلوی خود تولید کنند که به کمک این دستگاه بتوان آن را به یک گفتار روان تبدیل کرد.


📌منبع :
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/31268667/

کلید واژه ها: #گجت پوشیدنی #گلوی گرافنی مصنوعی # پلی وینیل الکل #الکترود #