معرفی نویسنده

سارا فیاض زاده

دانشجوی دکترا بیوفیزیک(دانشگاه تربیت مدرس)

ذخیره سازی اطلاعات بر روی مولکول‌های کوچک پیشبرنده‌ی متابولیسم

ذخیره سازی اطلاعات بر روی مولکول‌های کوچک پیشبرنده‌ی متابولیسم

🧬 دی‌اِن‌اِی دیگر تنها مولکولی نیست که می‌توان برای ذخیره سازی اطلاعات دیجیتالی از آن استفاده کرد.

👩🏻‍🔬👨🏻‍🔬یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه Brown، ایسلند، موفق شدند تصاویر ساده‌ای مثل تصویر یک گربه‌ی مصری🐱 را با استفاده از آرایه‌ای از مولکول‌های کوچک ذخیره و بازیابی کنند. آن‌ها معتقدند که این روش ذخیره سازی در برابر هک شدن آسیب پذیری کمتری دارد و عملکرد خود را در شرایط نامساعد محیطی بهتر حفظ می‌کند. 

✴️ این گروه با الهام از تحقیقات اخیر مبنی بر ذخیره سازی اطلاعات روی DNA، در تلاش بود تا امکان کدگذاری اطلاعات مختصر را توسط مولکول‌های کوچکتر و ساده‌تر بررسی کند.

🧪 به این منظور، آن‌ها مخلوطی از متابولیت‌های معمول یعنی قندها، اسیدهای آمینه و سایر مولکول‌های کوچک که در متابولیسم انسان و سایر ارگانیزم‌های زنده حیاتی و ضروری هستند، تهیه کردند. حضور یا عدم حضور یک متابولیت خاص در این محلول به منزله‌ی دو دویی 1 و 0 بود که می‌توانست به صورت اطلاعات دیجیتالی کدگذاری شود.

💬 به گفته‌ی این تیم تحقیقاتی پس از نوشته شدن اطلاعات روی این متابولیت‌ها که بسیار کوچکتر از DNA و پروتئین هستند و می‌توانند تنوع زیادی داشته باشند، این مولکول‌ها به انرژی دیگری احتیاج ندارند و بسته به نوع مولکول و شرایط محیطی این داده‌ها می‌توانند ماه‌ها و سال‌ها نگه‌داری شود.
در واقع، حافظه‌های مولکولی (بسته به خواص مولکولیشان) می‌توانند نسبت به حافظه‌های الکترونیکی در شرایط نامساعد مثل دما و فشار و تنش‌های مکانیکی پایداری بیشتری از خود نشان دهند و جایگزین مناسبی برای هارد درایوهای امروزی باشند. 

🗃 این نوع ذخیره سازی امکان نگه‌داری مقدار زیادی داده به صورت offline (بجای استفاده از فضای ابری) را فراهم می‌کند؛ که به نوعی باعث حفاظت از آن‌ها در برابر هک شدن هم می‌گردد.

🐌 هر چند در حال حاضر این تکنولوژی در مقایسه با کامپیوترها سرعت کمتری دارد اما نسبت به حافظه‌ی DNA از مزایای بیشتری برخور دار است. 

📌 لازم به ذکر است، هر چند محققان این گروه ادعا می‌کنند که این تکنولوژی برای استفاده در تحقیقات آزمایشگاهی آماده است، اذعان دارند که پیش از استفاده از این تکنولوژی در مقیاس بزرگتر و برای مصارف خارج از آزمایشگاه، لازم است بر سرعت آن افزوده و از اندازه سخت‌افزار آن کاسته شود.

📌منبع خبر:

منبع:https://t.me/Iran_Bioinformatics/518

کلید واژه ها: # ذخیره سازی اطلاعات #DNA #حافظه‌های الکترونیکی #حافظه DNA #