معرفی نویسنده

سمیه آزادیان

کارشناس ارشد رشته بیوفیزیک ( دانشگاه تربیت مدرس)

ترجمه پروتئین ها به موسیقی و بالعکس

ترجمه پروتئین ها به موسیقی و بالعکس

🔹 آیا می خواهید یک نوع پروتئین جدید که ممکن است دارای ویژگی های سودمند باشد، بسازید؟ مشکلی نیست، فقط کافی است چند بار زمزمه کنید! 🗣🗣


🔸محققان MIT در یک پیوند شگفت آور بین علم و هنر، سیستمی برای تبدیل توالی آمینواسیدی پروتئین ها به یک توالی موسیقی با استفاده از ویژگی های فیزیکی این مولکول ها  ایجاد کرده اند. 


👨‍💻این سیستم توسط مارکوس بوهلر، رئیس بخش مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه MIT توسعه داده شده است. این سیستم 20 نوع اسید آمینه موجود در ساختار پروتئین ها را به مقیاسی با 20 آوای موسیقی تبدیل می کند و باعث تبدیل توالی پروتئین ها به یک توالی از نت های موسیقی می شود.


🔹سپس از یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی برای مطالعه کاتالوگی از ملودی های تولید شده به وسیله طیف وسیعی از پروتئین های مختلف استفاده می شود. 

🌀آن ها با استفاده از این سیستم تغییرات کوچکی در این توالی های موسیقی ایجاد کرده و یا به طور کامل توالی های جدیدی را ایجاد می کنند و سپس در یک فرایند معکوس این توالی ها را به پروتئین های تغییر یافته یا پروتئین های جدید طراحی شده تبدیل می کنند که هرگز در طبیعت دیده نشده اند. 


🎯 بوهلر و تیمش امیدوارند به این طریق به درک جدیدی از روابط و تفاوت های بین خانواده های مختلف پروتئین ها رسیده و از آن به عنوان راهی برای بررسی بسیاری از تغییرات ساختاری و عملکردی آن ها استفاده کنند.


📱🎧 این محققان همچنین یک برنامه هوشمند اندروید را توسعه داده اند که می تواند برای گوش دادن به موسیقی ترجمه شده از زنجیره ای از آمینو اسیدها مورد استفاده قرار گیرد. این برنامه Amino Acid Synthesizer  نام دارد و می توان آن را از Google Play به صورت رایگان دانلود کرد.

منبع این مقاله: http://news.mit.edu/2019/translating-proteins-music-0626

منبع: https://t.me/Iran_Bioinformatics/465

کلید واژه ها: #موسیقی #پروتئین ها # توالی پروتئینی #دانشگاه MIT #