معرفی نویسنده

سمیه آزادیان

کارشناس ارشد رشته بیوفیزیک ( دانشگاه تربیت مدرس)

تاریخ تکامل انسان

تاریخ تکامل انسان

🔹چهره ای که شما از خود در آینه مشاهده می کنید نتیجه تغییراتی است که با گذشت زمان و در طی میلیون ها سال تکامل انسان اتفاق افتاده‌ است، به طوری که می تواند اطلاعات زیادی دربارۀ منحصر به فردترین ویژگی ‌ها که برای شناخت یکدیگر نیاز داریم به ما بدهد.


🤔 چرا و چگونه چهره انسان به گونه ای تکامل یافته است که اکنون می بینیم؟ چرا چهره ما و حالات مختلف آن، متفاوت و در عین حال به طرز وحشتناکی مشابه با خویشاوندان نزدیک انسان مثل شامپانزه ها است؟

🔻دانشمندان بر این باورند که جمجمه 💀و دندان‌ها 🦷  می توانند موارد خوبی برای بررسی و توصیف تکامل گونه انسان باشند. کلیدی‌ترین عوامل در تغییرات جمجمه، تغییرات ایجاد شده در فک، دندان‌ها و صورت همزمان با تغییر در رژیم غذایی و رفتارهای غذا خوردن است.

🍔رژیم غذایی، به ویژه ارتباط آن با خواص مکانیکی مانند نرم و یا سخت بودن غذای مصرفی نقش بسیار مهمی در تغییرات صورت گرفته در چهره انسان مدرن ایفا کرده است. 

🔸به عنوان مثال وجود عضلات قوی برای جویدن غذا، دندان های جونده بسیار بزرگ و همچنین صورت های پهن تر و عمیق تر در انسان های اولیه 🧟‍♂️، نشان دهنده این است که آنها احتمالاً از غذاهای سخت تر  مثل گیاهان🥕🌽 استفاده می کردند.
🔸تغییر شرایط زندگی بویژه وجود شرایط خشک و کم درخت، گونه‌های انسان اولیه را مجبور ساخت تا غذا را خرد کرده 🥒  و گوشت 🥩را هم ببُرد. با استفاده بیشتر از غذاهای نرم، فشاری که بر روی دندان‌ها و فک وجود داشت برداشته شد و با گذر زمان به تدریج صورت انسان ظریف تر گردید.

👫آیا چهره انسان به منظور تقویت ارتباطات اجتماعی تکامل یافته است؟
🔹پژوهشگران بر این باورند که ارتباطات اجتماعی پیشرفته، نتیجه احتمالی چهره کوچکتر و کمتر قدرتمند است. وجود یک صورت ظریف و کوچک منجر به ظریف تر شدن حرکات و حالات چهره می شود. از طرفی دیگر مواجه شدن انسان با چالش‌های بیشتر، آن ها را مجبور به یادگیری حالت‌های چهره مختلف ساخت و بدین ترتیب باعث افزایش ارتباطات غیر کلامی در انسان های مدرن شد.

🔸علاوه بر این عواملی مثل دما 🌡و رطوبت ⛈ و شارش ژنی🧬 مرتبط با مهاجرت نیز بر تکامل چهره تاثیر گذاشته است.

✅ با توجه به تأثیر رژیم های غذایی نرم تر بر شکل چهره در جوامع صنعتی، این احتمال می رود که سایز چهره در هزاره های آینده تا حدودی کاهش یابد. 
➕همچنین برخی از پیش بینی های گرمایش جهانی نشان می دهد انسان ها به زودی بر روی یک سیاره ای زندگی کنند که دمای آن 4 درجه سانتی گراد گرمتر از اکنون است و ترکیب جوی مختلفی دارد که مطمئناً فیزیولوژی انسان را تحت تأثیر قرار می دهد.

🎯 با این اوصاف تکامل چهره انسان به احتمال زیاد تا زمانی که گونه ما زنده است، مهاجرت می کند و با شرایط جدید زیست محیطی، اجتماعی و فرهنگی مواجه می شود، ادامه خواهد یافت.

🔶 ماحصل این بحث ها  و گزارش دقیق این کارشناسان از تاریخ تکامل 4 میلیون ساله انسان در یک مقاله مروری📑 تحت عنوان "تاریخ تکاملی صورت انسان" که در مجله نیچر به چاپ رسیده است، در اختیار علاقمندان به تکامل قرار گرفته است.


📌منابع:

کلید واژه ها: # # # # #