معرفی نویسنده

مریم رفیعی پور

دانشجوی ارشد رشته بیوانفورماتیک( دانشگاه تربیت مدرس)

خداحافظی با نقطه و خط

خداحافظی با نقطه و خط

مبتکران دانشگاه purdue تکنولوژی جدیدی را با هدف جایگزینی کد مورس با کاراکترهای دیجیتال رنگی برای مدرن‌سازی ذخیره‌سازی ‌نوری ایجاد کردند. آن‌ها مطمئن هستند که این پیشرفت می‌تواند به ذخیره‌سازی داده از راه دور، طی و پس از همه‌گیری COVID-19 کمک کند.

کد مورس از دهه 1830 وجود داشت. سیستم نقطه و خط ممکن است با توجه به میزان اطلاعات مورد نیاز برای بایگانی دیجیتالی و دسترسی سریع، هر روز قدیمی‌تر به نظر برسد. اما همان سیستم نقطه و خط هنوز در بسیاری از رسانه‌های نوری برای ذخیره‌سازی استفاده می‌شود.

فناوری جدیدی که در دانشگاه purdue توسعه یافته است با هدف مدرن‌سازی فناوری ذخیره‌سازی دیجیتال نوری انجام شده ‌است؛ باعث می شود داده‌های بیشتری ذخیره شود و این داده‌ها با سرعت بیشتری خوانده شوند. این تحقیق در مجله Laser & Photonics Reviews منتشر شده است.

در روش جدید به جای استفاده از نقطه و خط سنتی که معمولاً در این فناوری‌ها استفاده می‌شود، اطلاعات در موقعیت زاویه‌ای آنتن‌های کوچک رمزگذاری می‌شوند. این ابتکار باعث می‌شود داده‌های بیشتری در واحد سطح ذخیره شود.

الکساندر کیلدیشف، دانشیار مهندسی برق و کامپیوتر در دانشکده مهندسی purdue، می‌گوید: «در این روش ظرفیت ذخیره‌سازی بسیار افزایش می یابد زیرا فقط حسگر می‌تواند موقعیت زاویه‌ای آنتن‌ها را تعیین کند. ما زوایای آنتن را به رنگ‌های مختلف نسبت می‌دهیم و سپس رنگ‌ها رمزگشایی می‌شوند.»

اکثر سی‌دی‌ها، دی‌وی‌دی‌ها و دیسک‌های Blu-Ray مهر و موم شده هستند و به هیچ وجه قابلیت ضبط دوباره اطلاعات را ندارند. این دسته از رسانه‌های نوری بخش مهمی از ذخیره‌سازی با سرعت دسترسی سریع، ماندگاری طولانی مدت و قابلیت‌های آرشیوی عالی را به عهده دارند.

ساخت دیسک Blu-Ray بر اساس فرآیند پرس کردن است، به صورتی که مهره سیلیکونی همان فرمت نقطه و خط را تکرار می‌کند. سپس یک روکش نیکل نازک روی آن اضافه می‌شود.

دی وانگ، دانشجویی که نمونه اولیه این فناوری را ساخته است، می‌گوید: «روش ذخیره‌سازی نوری ما دقیقاً به همین شکل است. در حالی که در نمونه اولیه آزمایشی ما، اطلاعات توسط لیتوگرافی پرتو الکترون ایجاد می‌شدند.»

این روش جدید نه تنها امکان ذخیره اطلاعات بیشتر را فراهم می کند، بلکه میزان سرعت خواندن را نیز افزایش می‌دهد.

کیلدیشف گفت: «می‌توان از چهار حسگر استفاده کرد و هر حسگر می‌تواند قطبش نور مربوط به خود را بخواند. این به افزایش سرعت خواندن اطلاعات در مقایسه با استفاده از یک حسگر کمک می‌کند.»

برنامه‌های کاربردی آینده این فناوری شامل برچسب‌گذاری امنیتی و رمزنگاری است. برای ادامه توسعه این فناوری، تیم به دنبال افراد علاقه‌مند به صنعت است.

منبع:https://scitechdaily.com/say-goodbye-to-the-dots-and-dashes-enhanced-optical-storage-media/

لینک مقاله:https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/lpor.202000343

کلید واژه ها: #ظرفیت ذخیره سازی #سرعت بازخوانی #ذخیره سازی اطلاعات #ذخیره سازی نوری #مهندسی الکترونیک