Omics چیست؟


در زیست شناسی زمانی که میخواهیم به مطالعه تمام محتوای یک سیستم اشاره کنیم، از واژه omics استفاده میکنیم؛ از جمله شاخه های omics میتوان به ژنومیکس، ترانسکریپتومیکس، پروتئومیکس، متابولومیکس، فلاکسومیکس و ... اشاره کرد. مثلا ژنومیکس، به مطالعه تمام محتوای ژنتیکی یک ارگانیسم اطلاق میشود و به همین صورت، پروتئومیکس را مطالعه تمام محتوای پروتئینی یک ارگانیسم گویند. اما چرا این مطالعات اهمیت دارند؟

پروژه ژنوم انسان در سال 1990 و با همکاری 20 موسسه مختلف از سراسر دنیا شروع شد و پس از صرف هزینه ای بالغ بر 3 میلیارد دلار، در سال 2003 به پایان رسید. این پروژه و پروژه هایی از این قبیل همچون پروژه های پروتئوم و میکروبیوم انسان، مسیر را برای درک مکانیسم های زیست پزشکی مختلف تا حد بسیار زیادی هموار کردند؛ ولی در عین حال زیست شناسان و پزشکان را در اقیانوسی مملو از داده های خام با حجمی در حد پتابایت و بلکه اگزابایت تنها گذاشتند.

اکنون بیش از هر لحظه دیگری، نیاز ضروری به متخصصینی احساس میشود که با اطلاع از مجموعه ای از علوم از جمله زیست شناسی سلولی-مولکولی، آمار، کامپیوتر و ... این داده های عظیم خام را آنالیز کرده و بصورت اطلاعات قابل تفسیر، در اختیار زیست شناسان و پزشکان قرار دهند. این افراد، همان متخصصین بیوانفورماتیک هستند.

گروه زیست داده کاو کدکول، متشکل از کادری مجرب، متخصص و تحصیل کرده در رشته بیوانفورماتیک، صمیمانه آمادگی خود را برای همکاری با شما محقق/پزشک عزیز، اعلام میدارد. چه همکاری از دست ما ساخته است؟